cat

Dlaczego nasz pies łysieje?

Łysienie psów lub kotów może być spowodowane chorobami bakteryjnymi lub alergiami, choć równie dobrze wpływ na to mogą mieć zmiany hormonalne naszych zwierząt. Jeśli zauważymy, że nasz pupil traci zbyt dużo włosów i możemy podejrzewać łysienie od razu skonsultujmy się z lekarzem weterynarii.


Łysienie zwierząt musi zostać szybko skonsultowane ze specjalistą, gdyż nieleczone i niezdiagnozowane będzie sprawiało mnóstwo problemów psu i niewykluczone, że nasz zwierzak będzie mocno cierpiał z tego powodu. Istnieje spora liczba powodów, przez które łysienie może być spowodowane zaczynając od grzybicy, różnych alergii i pasożytów, przez zbytnie pokłady testosteronu, a kończąc na dużym stresie i nerwowości, które powodują wypadanie sierści.

 


Choroby i alergie powodujące łysienie psa


łysienie psa, choroby psów, wypadanie sierściW przypadku łysienia psów z powodu alergii to występuje ona zazwyczaj na tle pokarmowym. Niewłaściwa dieta czworonoga prowadzi do zbyt szybkiej i dużej utraty sierści, spowodowanej zbyt intensywnym drapaniem się w różnych miejscach ciała. Aby temu zapobiec unikajmy gotowych karm, w których znajdziemy konserwanty i sztuczne barwniki. Ponadto do pokarmu przyrządzanego przez nas dodajmy zawsze odrobinę siemienia lnianego bądź oliwy z oliwek, poprawiających kondycję sierści naszego pupila. Inną alergią, której może nabawić się pies jest alergia na materiał lub detergent do czyszczenia podłóg.


Łysienie psów spowodowane bakteriami i pasożytami to najcięższe schorzenia zarówno dla psów, jak i właścicieli. Najczęściej spotykane choroby towarzyszące łysieniu psów to świerzb, grzybica, nużyca lub bakteria gronkowca. Prowadzą one często do otwartych ran na ciele psów, a po wyleczeniu potrafią pozostawić blizny i łyse fragmenty skóry, np. po gronkowcowym zapaleniu skóry.


Świerzbowiec to nieprzyjemny pasożyt, który pod skórą psa (lub także człowieka!) drąży sobie kanały powodując swędzenia, krosty i strupy, a przy okazji rozwinięcia się choroby może dochodzić do powikłań. Świerzb atakuje okolice głowy, uszu oraz łokci, a jego leczenie jest długotrwałe i często pozostawia nieodwracalne zmiany na skórze zwierzaka.


Nużyca, spowodowana pasożytem nużeńca, występuje zazwyczaj u młodych psów i pojawia się w okolicach głowy oraz ramion. Ta bakteria znajduje się w mieszkach włosowych psów, a objawia się małych krostkach pozbawionych sierści o specyficznym zapachu. Nużyca atakuje psa najczęściej przez jego osłabiony układ immunologiczny.


łysienie psa, choroby psów, wypadanie sierściNajczęściej zaokrąglone lub owalne łyse plamy na skórze świadczą o grzybicy u psa. Zaniedbania lub niewłaściwa higiena naszego czworonoga będzie objawiać się w zapaleniach grzybicznych pojawiających się w postaci łysych plam w okolicach głowy, ogona czy kończyn. Miejsca dotknięte chorobą łuszczą się, a ich brzegi są zaczerwienione, często z drobnymi pęcherzykami wypełnionymi surowiczym płynem, które następnie pękają i zasychają w strupy.


Łysienie plackowate lub sezonowe łysienie boków u psa to inne schorzenia, które dotykają albo konkretnej rasy albo zależą od pory roku. Łysienie plackowate najczęściej występuje u jamników i polega na wyniszczaniu się mieszków włosowych, przez co na skórze psa powstają łyse place o równych brzegach. Ta przypadłość może być zarówno wrodzona, jak i nabyta, a sierść na skórze jamnika prędzej czy później powinna odrosnąć. Natomiast łysienie boków u psów to przypadek, w którym łysienie psa jest uzależnione od pory roku. Najczęściej dzieje się tak na przełomie jesieni oraz zimy, kiedy zmienia się długość dni i dostępu do słońca. Najczęściej występuje u psów rasy Doberman, Akita, Labrador czy Shar pei.

 


Zaburzenia psychiczne i hormonalne wpływają na utratę sierści


wypadanie sierści, weterynarz, choroby psów, łysienie psaNie tylko pasożyty zagrażają sierści naszego zwierzaka, ale także my jako właściciele czy nawet on sam. Przez zaburzenia hormonalne takie jak niedoczynność tarczycy czy  zapalenie tarczki ogona nasz pies traci sierść na tułowiu (równomierni lub okrągłe, łyse placki), w okolicach krocza oraz szczególnie na ogonie. W przypadku zapalenia tarczki ogona zaleca się kastrację psa, która zmniejszy ilość hormonów we krwi.


Zespół Cushinga to przypadłość również o podłożu hormonalnym. Objaw nadczynności kory nadnerczy powoduje plackowate łysiny na tułowie, a sierść chorego psa jest sucha i łatwo wypada. Ponadto skóra zwierzaka staje się na tyle cienka, iż widać przez nią naczynie krwionośne jakby była przezroczysta.


Podobnie jak w przypadku stresu u kota, także psy przez zbytnią nerwowość i zaburzenia psychiczne mogą nagminnie tracić sierść. Najczęściej psy stają się łyse w okolicach łap, które często wylizują będąc zbyt długi czas samotnymi w domu lub kojcu. Utrata ulubionej zabawki, zmiana miejsca legowiska czy nowe osoby lub zwierzęta w domu także wpływają na stany lękowe psów, które mogą z tego powodu się samo okaleczać. Najlepszym rozwiązaniem problemu jest usunięcie źródła stresu. Jeśli nie ma takiej możliwości warto zasięgnąć porady behawiorysty lub zoopsychologa.

Obrazek użytkownika RPotocki

Nasz specjalista Robert Potocki

Redaktor portalu - wielbiciel zwierząt, w szczególności psów. Absolwent dziennikarstwa w Dolnośląskiej Szkole Wyższe we Wrocławiu. Ponadto z wykształceniem anglistycznym.

Polecane artykuły

Obrazek użytkownika Anonim

alergia u pieskow

10 lat chodzę z pieskiem po lekarzach i nie mogą wyleczyć mojego pupila. Z małego uczulenia zrobiło coś niedopisania,,na łapach zrobił się pancerz skora gruba swędząca pękająca i gorąca. pies bardzo cierpi ja jestem bezsilna. nie mogę mu pomoc porobiłam mu wiele badan ale to wciąż za mało.
Obrazek użytkownika Anonim

alergia u piesków

mój piesek tak ma i podejrzewam że jest to uczulenie na sucha karme, jak dostaje gotowane je to się goi i sierść zarasta.
Obrazek użytkownika Anonim

kaszel i kichanie u yorka

Mam od miesiąca 3 miesięcznego yorka. Wydawało mi się że kupiłam zdrowego szczeniaczka jednak po tygodniu piesek zaczął kaszleć. Z początku myślałam że to przeziębienie i mu przejdzie. Ponieważ nie przechodziło udałam się do weterynarza. Przepisane antybiotyki i kortison. Po 5 dniach nic nie pomogło i zmieniono na mocniejszy antybiotyk i większą dawkę kortison. Od pierwszego dnia leczenia minęło już 3 tygodni a piesek nadal choruje i wciąż bierza te same leki.Wprawdzie kaszel minął ale zamienił się w coś w rodzaju kichanie. Według mnie to wygląda to tak jakby miał alergię bo dopadają go ataki kichanie,słychać w tedy jak zalega mu flegma w nosku a rano ma najbardziej mokre oczka. Pomimo tego cały czas jest bardzo wesoły i radosny, łobuzuje,ma świetny apetyt (je antyalergiczne suche jedzenie zakupione u weterynarza i tylko to co ja mu specjalnie ugotuję) robi ładną kupkę i nie ma poza tym innych objawów. Już nie wiem co robić. Może jest jest źle leczony? Lekarz sam mówi że trudno go zdiagnozować. Czy to takie trudne?

Dodaj nowy komentarz