cat
n.d.
n.d.

Dieta naszego psa: sucha karma czy domowy obiad?

n.d.

Ugotowany ryż i jedzenie z puszki? A może sucha karma i kawałek kiełbasy? Podpowiadamy, jaka dieta jest najlepsza dla naszego pupila. 

 

 

 

Jak i czym karmić naszego psa?

 

Decyzja o tym, czym żywić psa należy do właściciela. Do wyboru mamy kilka opcji, możemy zdecydować się na suchą karmę, specjalistyczną karmę weterynaryjną, a także na smakołyki z naszego stołu. Zastanówmy się jednak, jakie pożywienie będzie najlepsze, a przede wszystkim najzdrowsze dla naszego pupila.

Sucha karma będzie odpowiednia jedynie wtedy, kiedy będzie dobrej jakości (pełnowartościowa i przeznaczona dla danego wieku). Liczne doświadczenia i praktyka wykazują, że dodatek niewielkiej ilości oleju (np. z pestek winogron, oleju rzepakowego) do suchej karmy powoduje, że pies nie tylko zjada ją chętniej, ale też ma piękną, błyszczącą sierść.

 

Specjalistyczne diety weterynaryjne tzw. karmy weterynaryjne stosowane wspomagająco w terapii jako lek, bądź tzw. karmy bytowe (codzienne, zwykłe). Można  je kupić: u lekarza weterynarii,  w sklepie zoologicznym, hipermarkecie, a także internecie.
Zwróćmy jednak uwagę na skład, termin przydatności, jakość i pochodzenie białka, dodatki chemiczne oraz obecność konserwantów sztucznych.
Najlepiej najpierw kupić niewielką ilość i stopniowo wprowadzać ją do menu. Następnie obserwuj swojego psa, ponieważ zwierzęta reagują na złą karmę uczuleniami.
Jeżeli zdecydujesz się żywić psa tylko suchą karmą, pozwól mu zjeść coś z menu domowników, żeby przyzwyczaił się do innego rodzaju pokarmu.

 

„Normalne” produkty najlepiej wprowadzać jako niewielki dodatek do karmy, stosowany od czasu do czasu (np. kawałeczki mięsa wymieszane z psimi chrupkami) albo jako nagrody przy okazji szkolenia. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie resztki z naszego stołu nadają się dla psa. Eliminujemy produkty mocno przyprawione, a także zawierające inne dodatki przetworzone oraz słodycze.

 

Jeżeli jednak nie chcemy żywić psa karmą, to zastosujmy się do dwóch podstawowych zaleceń, które mówią nam, jak podawać mięso, jakie ono powinno być – z jakiego gatunku i wreszcie co do niego dodawać. Jedni sugerują, by był to wyłącznie drób i każą łączyć go z wypełniaczami różnego typu – makaronem, ryżem lub kaszą. Inni podają głównie kości, do tego niewielki dodatek mięsa - surowego, a jako uzupełnienie diety - błonnik w postaci surowych, zmiksowanych na papkę warzyw i owoców. Jest to dieta nazywana : BARF, przypominająca naturalny sposób odżywania pierwszych pierwotnych i dzikich psów.

 

Nie jest prawdą, że pies - jako zwierzę mięsożerne - może być żywiony wyłącznie mięsem. Węglowodany i błonnik są dla zwierząt niezbędne. W sprawie proporcji oraz ilości poszczególnych składników warto poradzić się swojego lekarza weterynarii.

 

Pamiętajmy jednak, że to my jesteśmy właścicielami i nie ufajmy oraz nie ulegajmy psu w kwestii jakości i ilości pożywienia. Większość naszych pupili to łakomczuchy, które zjadłyby wszystko, co tylko przypomina jedzenie. Dlatego każdy właściciel powinien wyrobić sobie nawyk odkładania jedzenia wysoko, bo „sprzątnięcie” czegoś ze stołu nie stanowi dla naszych zwierząt żadnego problemu.
 

Bardzo ważne jest, by psom nie podawać jedzenia tuż przed wysiłkiem i bezpośrednio po. Najlepiej karmić psa rano, jakiś czas po porannym spacerze, gdy ma przed sobą dłuższą drzemkę, a potem, drugi raz wieczorem, gdy wiemy na pewno, że tego dnia nie będzie już biegania, aportowania piłeczki, skakania, innych zabaw i sportów. Takie rozrywki z pełnym żołądkiem mogą skończyć się bardzo niebezpiecznym skrętem żołądka.

n.d.