cat
n.d.
n.d.

Dieta BARF dla psa

n.d.

Każdy właściciel psa boryka się z dylematem, czym karmić swego pupila. Wśród wielu możliwych diet wyróżnia się dieta BARF. Na czym polega i jak ją stosować?

 

 

BARF to skrótowiec od nazwy Biologically Appropriate Raw Food. Twórcą diety jest australijski naukowiec, dr Ian Billinghurst. Stworzone przez niego wytyczne w najbardziej możliwym stopniu odzwierciedlają żywienie biologicznie odpowiednie dla psa. Coraz więcej osób stosuje u swoich pupili tę dietę, wskazując na jej liczne zalety. Wiele osób jest jednak przeciwnych diecie BARF i zwraca uwagę na fakt, że w czasie tysięcy lat ewolucji psy przystosowały się zarówno do życia u boku człowieka, jak i spożywania pokarmów po obróbce.

 

 

Na czym polega BARF?

 

Głównym pokarmem w diecie BARF są surowe mięso oraz warzywa i owoce, również surowe. Przede wszystkim chodzi o to, by pies spożywał jak najwięcej witamin, minerałów i składników odżywczych, które podczas obróbki termicznej mięsa i warzyw ulatniają się w dużej części. Surowe produkty dostarczają organizmowi także odpowiednich enzymów, przeciwutleniaczy i bakterii, których zwierzę potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. W takiej diecie nie może być żadnych sztucznych dodatków, barwników, konserwantów i produktów zbożowych, które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie psa.

 

 

Jak stosować dietę BARF?

 

Przede wszystkim pamiętajmy, aby dieta była zróżnicowana. Musi zawierać zarówno surowe mięso, jak i warzywa i owoce. Dzięki temu organizm psa otrzyma i białko, i witaminy. Można także podawać surowe kości, ale należy to robić ostrożnie i pod kontrolą, bo zwierzę może się nimi udławić. Warto przestrzegać następujących proporcji:

- surowe mięso i kości – 60%

- warzywa – 15%

- podroby – 10%

- surowe dodatki (jaja, algi, olej rybi, jogurt, itp.) – 10%

- owoce – 5%.

Pamiętajmy też, by różnicować posiłki wewnątrz danego typu. W ramach mięsa możemy podać psu drób, na przykład skrzydła, szyje, korpusy, kości cielęce, żeberka, a także wołowinę. Uważajmy na wieprzowinę, która podawana psu na surowo może spowodować u niego śmiertelną chorobę Aujeszky’ego. Warto karmić też zwierzę od czasu do czasu surowymi rybami, które są cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Podroby, które możemy zawrzeć w diecie BARF to na przykład surowe serca, wątroby, żołądki, nerki, a nawet mózgi. Szczególnie polecanymi warzywami są seler, koper, pietruszka, marchewka, szpinak, pomidory i brokuły. Warzywa należy przed podaniem zmiksować lub rozgnieść na papkę, ponieważ ich ściany zawierają celulozę, której pies nie trawi. Jeśli chodzi o owoce, to najlepsze są jabłka, banany, gruszki, jagody, truskawki, a także cytrusy. Dodatkowo warto do posiłków włączyć takie produkty jak jaja, oleje, twarogi, jogurty i kefiry. Będą dobrym uzupełnieniem całej diety.

 

Czego unikać w diecie BARF?

 

Przede wszystkim unikajmy kości gotowanych i bardzo twardych, które mogą zaszkodzić psu. Jedynym zabronionym warzywem jest cebula, która powoduje anemię. Z umiarem stosujmy też kapustę, kalafior, rzodkiew, fasolę, groch i ziemniaki. Pamiętajmy też, że mięso podawane psu powinno być świeże i zdrowe.

 

Zalety diety BARF

 

Zwolennincy tego rodzaju diety uważają, że wpływa ona bardzo korzystnie na organizm naszego psa i poprawia jego kondycję. Często zauważa się ustąpienie wielu dolegliwości i chorób, na przykład skórnych, układu kostnego, narządów wewnętrznych. Psy na tej diecie mają więcej energii i siły, są aktywniejsze i żywsze. Oprócz tego poprawia się stan skóry i sierści, która staje się lśniąca i gładka. Pies ma zdrowe i czyste zęby. Poprawie ulega także układ odpornościowy, dzięki czemu pies jest mniej narażony na stany zapalne i infekcje. BARF sprawia, że łatwo utrzymać psa w dobrej kondycji i wadze, dzięki utracie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dieta niweluje również alergie. Ponadto koszty wyżywienia pieska oraz opieki weterynaryjnej zdecydowanie się zmniejszają, oczywiście pod warunkiem, że robimy wszystko zgodnie z zasadami.

 

Wiele osób jednak jest przeciwnych diecie BARF, wskazując, że może ona wywoływać u psów zaburzenia behawioralne, czego powodem jest zbyt duża ilość białka w podawanych pupilowi posiłkach, a zbyt mała węglowodanów. Dlatego decydując się na taką bądź jakąkolwiek inną dietę dla naszego psa, musimy rozważyć wszystkie jej wady i zalety.

n.d.