cat
n.d.
n.d.

Devon rex

n.d.

Reksy dewońskie często nazywane są "kotami kosmitami" czy "E.T.". Ich wygląd jest tak charakterystyczny, że niewątpliwie trudno minąć je zupełnie obojętnie - tak aby nie spojrzeć na ich wyjątkowe uszy, migdałowe oczy i całą skąpo owłosioną, orientalną sylwetkę. To, czego nie dojrzymy na pierwszy rzut oka, to równie niezwykły co wygląd - charakter tych kotów. Warto poznać devony bliżej, odczuć ich "psie usposobienie" przejawiające się np. w... merdaniu ogonem, zamiłowaniu do spacerów (najlepiej połączonych z aportowaniem) oraz  chęci ciągłego towarzyszeniu swojemu opiekunowi.

 

 

 

 

Pochodzenie:

 

Devon rex to rasa bardzo młoda - powstała w 1960 roku w angielskim hrabstwie Koty rasy devon rex na wystawieDevonshire. Właśnie tam, w miocie zwykłej, "domowej" kotki pojawił się kocur o wyjątkowym, "skrzacim" wyglądzie - krótkim, kędzierzawym futerku, szerokiej głowie oraz szczątkowych rzęsach i brwiach.  Szybko okazało się, że część potomstwa kocura dziedziczy charakterystyczną, falistą sierść. Za pierwszego przedstawiciela rasy uważa się kota urodzonego po skrzyżowaniu Kirlee'go z jego kędzierzawą córką. Przypadek samoistnej mutacji genów kotów krótkowłosych rasy europejskiej oczywiście zainteresował hodowców i rozpoczęto kontrolowane krzyżowanie tego oryginalnego kota z brytyjczykami oraz przedstawicielami rasy burmskiej w celu utrwalenia materiału genetycznego. W 1967 roku GCCF (Governing Council of the Cat Fancy) oficjalnie uznało Devon rexy za odrębną rasę.

 

 

Charakter:

 

Przedstawiciele tej rasy wyróżniają się nie tylko oryginalnym, "kosmicznym" wyglądem, ale przede wszystkim - iście psim charakterem. Nie ma chyba wśród kotów drugiej rasy, której przedstawiciele... merdają ogonem na znak zadowolenia! Jak łatwo się domyśleć, usposobienie zbliżone do psiego oznacza również, że koty te bardzo przywiązują sie do właściciela, uwielbiają towarzyszyć mu w codziennych czynnościach (również na spacerach!) i źle znoszą samotność. Można powiedzieć, że devony zaprzeczają cechom powszechnie przypisywanym kotom, takim jak np. potrzeba indywidualności i dążenie do ograniczenia kontaktu z człowiekiem. Jeśli poświęcimy mu trochę czasu, rex dewnoński z łatwością nauczy się chodzenia na smyczy, aportowania czy przybiegania na wołanie. Co ważne, nie będzie wykonywał tych czynności z poczucia obowiązku i w wyniku treningu, ale z chęci towarzyszenia i bycia blisko opiekuna, oraz... z ciekawości! W końcu każdy dźwięk może oznaczać możliwość doświadczenia czegoś potencjalnie interesującego! Devon rexy są pełnymi energii, wesołymi, odważnymi i towarzyskimi "pieszczochami".

 

 

Wygląd:

 

Devon rexy należą do jednej z najlepiej rozpoznawalnych ras. Są kotami szczupłymi, pokrytymi bardzo delikatnym, falistym futerkiem; mają wielkie, głęboko osadzone uszy oraz duże, skośne, szeroko rozstawione i pozbawione rzęs oczy. Głowa ma kształt klina, czoło jest wypukle, nos krótki, policzki szerokie, a podbródek mocno zaznaczony. Brwi i wąsy cechuje mniejsza niż u innych ras długość oraz charakterystyczne skręcenie. Ciało devonów, choć drobne, jest mocne i muskularne. Waga tych kotów jest zatem większa, niż wydaje się w ocenie "na oko". Szeroka klatka piersiowa wraz z dobrze wyprofilowanym grzbietem podkreśla smukłość szyi. Długie, lekko zakrzywione przy tułowiu kończyny, wsparte są na małych, owalnych łapach. Ogon jest lekko owłosiony, cienki i ostro zakończony. Umaszczenie może być różnorodne -  zarówno jednobarwne, jak i łaciate.

 

 

Utrzymanie:

 

Kot rasy devon rex

 

Devony są rasą bardzo łatwą w utrzymaniu. Ponieważ ich skąpe futro prawie w ogóle nie linieje, nie wymaga regularnego wyczesywania. W celu zapewnienia właściwej pielęgnacji, wystarczy co jakiś czas przetrzeć je jedwabną szmatką lub po prostu... głaskać! Więcej uwagi należy jednak poświęcić uszom oraz oczom przedstawicieli tej rasy. Uszy, ze względu na swoją wielkość, wymagają regularnego czyszczenia, zaś pozbawione rzęs oczy - przemywania przegotowaną, ciepłą wodą lub specjalnymi preparatami. Jeśli zajdzie potrzeba wykąpania kota, należy użyć specjalnego, wysokiej jakości, szamponu.

Devon rexy są bardzo odporne i rzadko chorują. Należy jednak pamiętać, że źle znoszą chłód oraz wilgoć. Powinny być trzymane wyłącznie w domu!

 

 

Ciekawostki:

 

Oczywiście wszystkie koty doskonale sprawdzają się w roli... termoforów, ale devon rexy - szczególnie. Ponieważ koty tej rasy mają mniej sierści, wydają się cieplejsze. Ponadto, z tego samego powodu, są bardzo ciepłolubne i uwielbiają wtulać się w swojego opiekuna.

 

Warto pamiętać o tym, że devony dłużej dojrzewają i ich wygląd w pełni kształtuje sie dopiero w wieku ok. 3 lat.

 

n.d.