cat

Cykl dobowy kota cz. 1

W mniemaniu wielu osób koty to leniwe stworzenia, które nie wchodzą w interakcje z człowiekiem i nie są nim zainteresowane. Nasza specjalistka w dziedzinie felinoterapii postanowiła sprawdzić, jak jest naprawdę.

 

 

 

 

Tosia urodziła się 25.08.2010 się w miocie „E” w Hodowli Kotów Cornish Rex Cykl dobowy kota zależy od jego miejsca życiaSŁONECZNY PYŁ *PL. Jest ciekawskim głuptasem, chyba przez to jest taka ufna i kochana, i tak często wpada w tarapaty. Uwielbia towarzystwo ludzi i głośno domaga się uwagi i pieszczot. Ta koteczka przyciąga nie tylko charakterem, ale również ciekawym wyglądem. Chociaż to rasa pochodząca z Europy, cornishe odznaczają się iście egipską urodą. To smukła, czarna dymna szylkretka o miękkim, wręcz pluszowym w dotyku futerku, ogromnych uszkach i żółtych oczach. Jej kolejną ciekawą cechą jest wiotkość ciałka, prawie jak u ragdolli. To wszystko bardzo ułatwia pracę - Tosia jest felinoterapeutką. Bierze udział w spotkaniach edukacyjnych dla dzieci i wnosi energię podczas wizyt u seniorów. Niezależnie od wieku „pacjentów”, bezapelacyjnie kradnie im serca. Jest wysterylizowana i należy raczej do kotów niewychodzących.

 

 

Jak wygląda koci dzień w teorii?

 

Wykres aktywności przeciętnego kotaPrzed rozpoczęciem obserwacji jej rytmu okołodobowego, postawiłam sobie kilka hipotez, które chciałam zweryfikować w trakcie tego eksperymentu. Z literatury wynika, że kot przesypia około 15-16 godzin na dobę.  Koty dzikie 6 godzin spędzają na poszukiwaniu, polowaniu i zjadaniu zdobyczy, udomowione mruczki ten czas poświęcają na toalecie (nawet do 1/3 nieprzespanej części doby) i zabawie. Pozostały czas wykorzystywany jest na jedzenie (wykres 1).

Zanim jednak przejdę do omawiania moich wyników, chciałabym zwrócić uwagę na ich „pilotażowy” charakter. Miałabym większą pewność gdyby moja praca opierała się na uśrednionych wynikach z kilku dni, a nie tylko jednego.

 

 

Charakterystyka kota domowego

 

Tosia mieszka, z czterema osobami i drugim kotem, w mieszkaniu studenckim. Nasze życie codzienne jest raczej zmienne, nie ma stałych godzin i rozkładu dnia, jednak koty doskonale się do tego przystosowały, odnajdując w tym chaosie pewne rytuały. Obserwacja została przeprowadzona „zwykłego, szarego dnia”, tak, żeby jakaś podróż samochodem czy wizyta u seniorów nie zaburzyła wyników.

Obserwując Tosię wyróżniłam kilka kategorii zachowań (gdzie „inne” to aktywność, której nie mogłam zaklasyfikować do pozostałych, jak np. spacer po mieszkaniu). Sprowadzając je do podstawowych trzech z wykresu pierwszego i procentów, uzyskujemy następujące wyniki:

 

  Sen Jedzenie Toaleta i zabawa
Aktywność dobowa kota - porównanie
Przeciętny kot 62,5% 12,5% 25%
Tosia 59,5% 2,5% 31,2%

 

Patrząc na wyniki pod kątem postawionych przeze mnie hipotez w akapicie drugim, wydaje mi się, że różnice dotyczące spania i zabawy nie są znaczące, zatem mogę potwierdzić te hipotezy. Nie potrafię jednak ocenić, na ile różnica 10% w kwestii czasu spędzanego na jedzeniu jest istotna, więc wstrzymuję się z jej potwierdzeniem bądź odrzuceniem.

Po przedstawieniu danych ogólnych, przechodzę do opisu poszczególnychWykres aktywności dobowej Tosi kategorii. Pierwszą z nich będzie sen. Większość ludzi myśli o kotach jak o zwierzętach leniwych i ociężałych (może w duchu im zazdroszcząc), niewiedzą oni jednak, że wynika to z ich natury drapieżnika. W odróżnieniu od roślinożerców, których pokarm jest niskokaloryczny, nie muszą ciągle jeść i być w ciągłym pogotowiu, by uniknąć zagrożenia. Pokarm drapieżników jest wysokokaloryczny, lecz samo zdobycie go i strawienie pochłania duże zasoby energii. Pamiętając o tym, że nie każde polowanie kończy się sukcesem i również na drapieżniki czyhają niebezpieczeństwa, rozumiemy, że to oszczędzanie energii nie jest dyktowane lenistwem. Rytm kociej aktywności jest jednak bardzo elastyczny, zmienia się w zależności od pory roku (szukanie schronienia przed zimnem, trudności w zdobyciu pożywienia), okresu godowego, czy prostej zmiany w życiu rodziny.

 

 

Sen u kota

 

Nie udało mi się obserwować Tosi tak długo by ocenić ile w jej spaniu było snu właściwego, a ile powierzchniowego. Clare Bessant w swojej książce „Zaklinacz kotów” przedstawia wyniki badań nad kocim snem. Dla uproszczenia, przedstawiam je w tabeli:

 

Sen u kota

Rodzaj snu Czas Charakterystyka
 

Sen powierzchniowy

 (45% życia kota)

15 - 20 minut Kot lekko napięty w okolicach głowy i szyi, budzi się na najmniejszy dźwięk.

Sen właściwy - faza REM

(15% życia kota)

6-7 minut od rozpoczęcia snu właściwego Drgania ogona, łap, wąsów, szybki ruch gałki ocznej.

 

Koty przeplatają obie fazy snu - między występowaniem snu właściwego w fazie REM mogą pojawiać się epizody snu powierzchniowego.

Na podstawie pozycji kociego ciała, można ocenić temperaturę w pomieszczeniu. Przy niskich, koty zwijają się w ciasne kłębki, gdy temperatura rośnie, stopniowo się „otwierają” i rozciągają na całą długość.

Budząc swojego kota, pamiętaj robić to tak, jakbyś sam chciał być budzony. To niweluje zbędny stres i pozwala cieszyć się twojemu kotu długim życiem (najlepiej nie budzić wcale).

 

 

Jedzenie u kota

 

Koty wiekszosć dnia spędzają na spaniuKolejną omawianą przeze mnie kategorią jest jedzenie. Z całych 170min przeznaczonych na pobieranie pokarmu, tylko 7min kotka poświęciła na picie. Kocie pragnienie zależy od wielu czynników, między innymi zawartości wody w jedzeniu, temperatury, smaku wody czy indywidualnych cech kota. Niezależnie od wszystkiego, nie wolno ograniczać do niej dostępu jakimkolwiek zwierzętom. Jak zapewne wielu właścicieli kotów, my również obserwujemy dziwne zamiłowania naszych podopiecznych do źródeł wody w mieszkaniu. Oprócz kilku miseczek z wodą, bardzo atrakcyjne są podstawki doniczek, wazony, wanna… Drugi z naszych kotów ma kłopoty z nerkami, dlatego, żeby podnieść atrakcyjność picia, zakupiliśmy szemrzącą fontannę. Będąc w tematyce kociego picia nie mogę się powstrzymać od wspomnienia o micie kota pijącego mleko. Większość kotów w wieku dorosłym nie produkuje już enzymów trawiących cukier mleczny, które podróżuje po układzie trawiennym powodując wymioty czy biegunkę. O wiele lepiej zrezygnować z mleka na rzecz jogurtu naturalnego, śmietany czy białego sera w rozsądnych ilościach.

 

Karmienie kotów pełni u nas kilka funkcji. Nie tylko dostarczamy niezbędnych składników odżywczych, ale również dbamy o pogłębienie więzi, dodatkowo przed porą karmienia zawsze wykonujemy kilka sztuczek za suszone mięso, co dodatkowo stymuluje. Gdy wychodzimy na długo, małe porcje karmy ukrywamy w torbie papierowej, piramidzie z rolek po papierze toaletowym, kuli samkuli i innych zakamarkach. W końcu dzikie koty spędzają wiele godzin na polowaniu, stawiając przed kotem miskę z karmą, dajemy mu dodatkowe 5 godzin i 50 minut, które najprawdopodobniej znudzony prześpi. Koty jedzą często, ale mało (nawet do 20 razy dziennie). Tośka oprócz suchej karmy dostaje gotowane, lub przemrożone (co najmniej 48 godzin) mięso. Jeśli dostaje „puszkę” to tylko okazjonalnie i taką z dużą zawartością mięsa w składzie i bez zbożowych wypełniaczy.

Tosia miejsca z jedzeniem odwiedziła podczas obserwacji około siedmiu razy, ale z dobroczynności trawy posadzonej na balkonie nie skorzystała. Trawa uzupełnia witaminy, a także pomaga usunąć zalegającą po pielęgnacji futerka sierść, warto więc zaryzykować jej posiadanie.

 

Ciąg dalszy nastąpi...

Obrazek użytkownika wiktoriakarpowicz

Nasz specjalista Wiktoria Karpowicz

Wiktoria Karpowicz koci behawiorysta felinoterapeuta.

Polecane artykuły

Dodaj nowy komentarz