cat
n.d.
n.d.

Cukrzyca u kotów

n.d.

Cukrzyca u zwierząt to choroba przewlekła, niebezpieczna i niestety nieuleczalna. Jeśli nasz kot na nią zachoruje, to życie przedłużyć mu może jedynie duże zaangażowanie i poświęcenie właściciela. 

 

 

 

Czym jest cukrzyca?


Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, w przebiegu której występują upośledzenie przemiany węglowodanowej, tłuszczowej, białkowej oraz zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej spowodowanej częściowym lub całkowitym brakiem insuliny. Insulina jest hormonem produkowanym przez trzustkę i odpowiedzialnym za obniżanie poziomu glukozy we krwi. Działa przeciwstawnie do innego hormonu trzustkowego tj. glukagonu, który powoduje wzrost poziomu glukozy.

 

Pod wpływem insuliny komórki organizmu pobierają glukozę, która stanowi dla nich główne źródło energii. Wskutek upośledzenia wydzielania insuliny przez trzustkę dochodzi do wzrostu poziomu glukozy we krwi i jednocześnie zahamowania jej transportu do komórek. Organizm pozbawiony tak bogatego źródła energii jakim jest glukoza, mobilizuje inne rezerwy energetyczne tj. białka i tłuszcze, co prowadzi do postępującego wyniszczenia organizmu. Nadmiar glukozy wydalany jest z moczem w tzw. cukromoczu, natomiast we krwi pojawiają się związki powstałe z przemiany glukozy tzw. ciała ketonowe.

 

Jakie są typu cukrzycy?

 

Wyróżnia się trzy formy cukrzycy: insulinozależną (typu 1), insulinoniezależną (typu 2) i wtórną.

  • Forma insulinozależna. Jest rzadko występującą formą cukrzycy u kotów. Za przyczynę pojawienia się tego schorzenia uznaję się przede wszystkim: uszkodzenie komórek produkujących insulinę wskutek reakcji autoimmunologicznej organizmu, zapalenie trzustki wywołane różnymi czynnikami oraz uwarunkowania genetyczne.
  • Forma insulinoniezależna. Występuję dość często u kotów i związana jest z odkładaniem się amyloidu w trzustce, co prowadzi do uszkodzenia komórek odpowiedzialnych za produkcję insuliny. Często spotyka się ją u kotów otyłych i starych. Postać ta niezależna jest od rasy kota. Na cukrzycę zapadają zwierzęta w wieku 1-19 lat (średnio 8-13). Chorują częściej samce niż samice.
  • Cukrzyca wtórna. Rozwija się głównie u zwierząt: poddawanych długotrwałej terapii lekami steroidowymi i antykoncepcyjnymi, u kotów z nadczynnością tarczycy i kory nadnerczy, a także takich, u których występuje akromegalia.

 

Objawy cukrzycy

 

Do objawów towarzyszących cukrzycy zaliczyć możemy: wzmożone pragnienie, wzmożone wydalanie moczu, gwałtowna utrata masy ciała, wzmożony apetyt. Dodatkowo może pojawić się: brak apetytu, wymioty, apatia, osowiałość, dochodzi do zaniku mięśni grzbietu, okrywa włosowa jest tłusta pokryta łupieżem, powiększenie wątroby i nerek. Rzadko pojawić się mogą objawy neurologiczne np. opieranie kończyny na całej powierzchni stopy.

 

Co na cukrzycę może poradzić lekarz weterynarii?

 

Diagnozowanie cukrzycy u psów, przebiega przede wszystkim w oparciu o dane uzyskane od właściciela, badania laboratoryjne, badania RTG, jak również USG, itd.

 

Leczenie cukrzycy u kota

 

Główną składową schematu leczenia cukrzycy jest podawanie insuliny, pozostałe elementy terapii dobiera lekarz prowadzący.

 

Dieta kota przy cukrzycy

 

Do właściciela należy zadbanie o odpowiednią dietę swojego zwierzęcia. Najważniejsze jest wyznaczenie stałych pór karmienia i dostosowanie ich do schematu podawania insuliny. Z diety kotów chorych na cukrzycę należy usunąć posiłki miękkie i wilgotne. Zwierzę powinno być karmione posiłkami o stałej wartości energetycznej, bogate w białko, łatwostrawne węglowodany oraz włókno surowe (dostępne są karmy komercyjne dla kotów chorych, dostępne w sprzedaży w każdej lecznicy).

 

Koty otyłe powinny być karmione karmą o zmniejszonej kaloryczności, natomiast koty chude powinny dostawać bardziej kaloryczne posiłki. Pamiętajmy, aby unikać głodówki u tej grupy zwierząt (dochodzi do nasilenia kwasicy ketonowej).


Trzeba pamiętać, że cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, i tylko zaangażowanie właściciela może przedłużyć życie zwierzęcia. 

 

Więcej o diecie i zapobieganiu otyłości u cukrzyków przeczytasz w artykule: Otyłość u kotów

n.d.