cat

Co robić gdy zaginie pies?

Każdy właściciel psa przeświadczony jest o tym, że jego pupil nigdy się nie zgubi i nie ucieknie. Bo niby dlaczego miałby to robić? Jednak zdarza się, że nawet najbardziej przywiązane zwierzę opuści bezpieczną strefę. Co robić w takiej sytuacji?

 

 

 

Pies może uciec z różnych przyczyn. Może poczuć zew wolności, wystraszyć się czegoś lub pozostawiony bez naszej opieki i uwagi oddalić się z nudów lub z ciekawości. Częstą przyczyną zagubienia psa jest spuszczanie go ze smyczy podczas spacerów, co jest niebezpieczne szczególnie w mieście. Psy płoszą się też w momentach bardzo hałaśliwych, na przykład gdy obok przejeżdża motocykl lub w czasie imprez, podczas których jest głośna muzyka i fajerwerki, a także podczas burzy. Zdarza się też, że zwierzę zainteresuje się jakąś nowością lub innym zwierzakiem i oddali się od właściciela, który w tym czasie zajęty był czymś innym. Nawet najbardziej ułożone i przywiązane pieski potrafią się zgubić. Niestety nie można takiej sytuacji przewidzieć, dlatego zawsze warto wiedzieć, co w takim wypadku zrobić.

 

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że pies nawet po znacznym oddaleniu, może wrócić do miejsca, w którym ostatnio widział swojego pana. Może też zacząć kierować się w stronę domu. Dlatego najlepiej jest pozostać przez chwilę w miejscu, bo być może pies zaraz powróci i będzie szukał swojego przyjaciela. Jeśli tak się nie stało zdecydujmy się na powrót do domu, ale koniecznie trasą, którą zawsze pokonujemy z pieskiem. Można w drodze powrotnej popytać przechodniów czy nie widzieli przypadkiem zwierzęcia. Jeśli szczęście dopisze, piesek albo już będzie czekał pod drzwiami, albo pojawi się niedługo po nas.

 

Jeśli jednak tak się nie stało, trzeba wytoczyć poważniejsze działa. Po pierwsze skontaktujmy się ze schroniskiem naszego regionu. Do takich placówek trafia mnóstwo piesków, często przywożą je mieszkańcy, czasem trafiają tam z interwencji na mieście. Należy podać wszystkie dane oraz szczegółowy opis psa, a także dokładny czas, kiedy pies się zgubił. Dzwońmy co kilka dni lub pojawiajmy się osobiście w schronisku, by sprawdzić czy nasz pupil tam trafił. Nie czekajmy też z kontaktem – zadzwońmy od razu, bo może się tak zdarzyć, że pies bardzo szybko zostanie przez kogoś odwieziony pod opiekę schroniska. Trzeba też pamiętać, że jeśli piesek się znajdzie na mieście lub sam wróci, wypada powiadomić o tym schronisko.

 

Kolejnym krokiem jest wykonanie telefonu do Straży Miejskiej, ponieważ to tam najczęściej mieszkańcy zgłaszają, że po mieście błąka się zagubione zwierzę. Zawiadomić należy również sąsiadów i znajomych. Warto poprosić ich o telefon lub złapanie psa, gdyby pojawi się gdzieś w okolicy.

 

W okolicy warto porozwieszać plakaty ze zdjęciem i dokładnym opisem naszego zwierzaka. Zadeklarowanie nagrody za pomoc na pewno zachęci wszystkich do rozglądania się po okolicy. Takie ogłoszenia wieszamy w pobliżu miejsca, gdzie pies zaginął, koło domu, w lecznicach weterynaryjnych, sklepach zoologicznych, na tablicach i słupach informacyjnych, a także na skrzynkach pocztowych. Ogłoszenia można też umieścić na różnych portalach typu Gumtree lub Facebook, a także w prasie i regionalnej telewizji.

 

Poszukiwania należy też prowadzić czynnie. Dobrym pomysłem jest szukanie psa wieczorem i w nocy, ponieważ jest wtedy ciszej, dzięki czemu zwierzak będzie nas lepiej słyszał. Pamiętajmy o tym, że jest wystraszony i zdezorientowany, dlatego na zachętę warto mieć przy sobie jakieś psie smakołyki.

 

Nie zwlekajmy z telefonami i poszukiwaniami, bo im później zajmiemy się tym problemem, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo odnalezienia naszego pupila. Zachowajmy nadzieję i zdrowy rozsądek, a zguba na pewno się znajdzie.

Obrazek użytkownika anna-woloncewicz

Nasz specjalista Anna Wołoncewicz

Redaktor portalu - miłośniczka zwierząt, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.

Polecane artykuły

  • Zawołanie psa na spacerze tak, aby od razu pojawił się u naszej nogi może być wyzwaniem. Prezentujemy 5 wskazówek, które ułatwią nam to zadanie.
  • Decydując się na kupno bądź przygarnięcie zwierzaka, musimy być świadomi odpowiedzialności, jaką na siebie bierzemy. Dlatego nie tylko siebie musimy się odpowiednio przygotować na przyjęcie nowego domownika, ale także miejsce, w którym mieszkamy.
  • Przed przybyciem szczeniaka warto się o nich dowiedzieć jak najwięcej. Gdzie ma być ich posłanie, czym je karmić i co zrobić, aby szybko nauczyły się zasad higieny?

Dodaj nowy komentarz