cat

Co pije kot?

Opcji płynów, które możemy podawać kotom do picia jest wiele. Jednak podstawą wcale nie jest mleko, a woda. Oprócz tego nasz pupil może pić też rosołek, śmietankę i oczywiście mleko. Pamiętajmy jednak, że kociętom nie należy podawać mleka od krowy, bo ma ono za mało składników odżywczych. Jeśli musimy sami karmić kocię, to kupmy specjalne mleko zastępcze.

 

 

 

Najważniejsze jest jednak dostarczanie zwierzęciu odpowiedniej ilości wody, tak jak i psu. Pozwala to chronić kota przed schorzeniami układu moczowego i odwodnieniem, szczególnie w upalne dni. W innym wypadku nasz pupil może zachorować i to przewlekle, szczególnie dotyczy to nerek i pęcherza. Powinniśmy zatem kontrolować ilość wypijanej przez niego dziennie wody. Szczególnie ważne jest to wtedy, gdy nasz kot je głównie suchą karmę, charakteryzującą się niską wilgotnością. Koty mają to do siebie, że lubią wodę przyjmować razem z pokarmem, a w tym wypadku może być to ciężkie. Niestety często jest bardzo trudno to kontrolować, bo koty to indywidualiści i chadzają swoimi ścieżkami, przez co nie zawsze możemy widzieć, kiedy pupil pije i w jakich ilościach.

 

Jeśli nasz kot pije zbyt mało i ma problemy z pęcherzem, powinniśmy zrezygnować z karm suchych na rzecz wilgotnych. Pozwoli to zaspokoić naturalną potrzebę kota do pobierania wody wraz z pokarmem. Często bywa tak, że jest to jedyna skuteczna metoda walki z różnymi schorzeniami układu moczowego. Pamiętajmy przy tym, aby karma, którą wybieramy, była jak najlepszej jakości i złożona była głównie ze składników mięsnych. Oczywiście nie zapominajmy o tym, że mimo to kot musi mieć stały dostęp do czystej, świeżej wody w osobnej miseczce. Przeciętnie dorosły kot powinien wypijać 100-200 ml wody na dobę. Przy karmieniu wilgotnym pokarmem będą to mniejsze ilości, dlatego nie powinniśmy się stresować.

 

Przy karmieniu kota suchym jedzeniem, musimy przede wszystkim obserwować i pilnować, aby zwierzę wypijało zaleconą dawkę. Najlepiej jest po prostu odmierzać odpowiednią ilość wody i sprawdzać ile z niej zostało wypite. Może to być czasochłonne, bo wodę trzeba zmieniać kilka razy dziennie, ale jest to metoda najdokładniejsza i w zasadzie najprostsza. Można też sprawdzać kuwetę i monitorować, jak często załatwia się kot. Jeśli zwierzak ma problemy także z wypróżnianiem się, może to oznaczać, że przyjmuje za mało płynów.

 

Pamiętajmy tez o jakości wody. Musi być przede wszystkim czysta i świeża. Musimy ją więc wymieniać dosyć często. Myjmy też starannie i regularnie miskę, z której kotek pije. Jeśli podajemy pupilowi wodę z butelki, upewnijmy się czy nie ma ona zbyt dużego stężenia magnezu, sodu i fosforu. Jeśli będzie to woda z kranu, to najlepiej jest ją przefiltrować lub przegotować i ostudzić, a w ostateczności pozostawić do odstania.

 

Oczywiście kocią dietę możemy także wzbogacić o inne płyny, na przykład kocie mleczko, rosół bez przypraw, wywary mięsne, rybne czy śmietankę. Mimo to nie zapominajmy o wodzie.

Obrazek użytkownika anna-woloncewicz

Nasz specjalista Anna Wołoncewicz

Redaktor portalu - miłośniczka zwierząt, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.

Polecane artykuły

Dodaj nowy komentarz