cat

Ciąża urojona u suk

Ciąża urojona, zwana także czasem pseudociążą lub ciążą rzekomą, to cecha pozostała jeszcze po dzikich przodkach.  Jest to fizjologiczny stan występujący u niewysterylizowanych suk najczęściej między 50 a 80 dniem po cieczce (jest to mniej więcej czas trwania ciąży u psów), który często przebiega bezobjawowo i powinien samoistnie ustąpić po około 3 tygodniach. O problemie z ciążą urojoną mówimy wtedy, gdy zmiany psychologiczno-hormonalne u suki są silniej zaznaczone, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia psa i problem dla właścicieli.

 

 

 

Objawy ciąży urojonej

Wśród symptomów ciąży urojonej wyróżniamy przede wszystkim powiększenie gruczołu mlekowego, a w bardziej zaawansowanych przypadkach również produkcję mleka. U niektórych suk może również dochodzić do nieznacznego powiększenia obrysu brzucha. Objawy behawioralne to m.in. próby budowania gniazda, znoszenie do legowiska różnych przedmiotów i traktowanie ich jak własne potomstwo (bronienie, pielęgnacja, karmienie), niechęć do opuszczania legowiska i wychodzenia na spacery, zmienny apetyt, wahania nastroju, niektóre suki mogą być podniecone a czasem agresywne (nawet w stosunku do domowników, jeśli w grę wchodzi ochrona gniazda).

 

Symptomy te mogą pojawiać się spontanicznie lub jako konsekwencja przerwania długotrwałej terapii hormonalnej (np. farmakologiczne blokowanie cieczki).

 

Przyczyny

Mechanizm powstawania ciąży urojonej u suk jest bardzo skomplikowany i opiera się o zaburzenia w gospodarce hormonalnej organizmu. Ważną rolę w etiologii tego zaburzenia odgrywają wahania w stężeniu hormonów płciowych (estrogenów i progesteronu), prolaktyny oraz hormonów nadnerczy.

 

Leczenie

Zawsze przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia należy najpierw wyeliminować możliwość rozwoju u suki prawdziwej ciąży, gdyż czasem nawet chwila nieuwagi może wystarczyć, aby doszło do zapłodnienia. Sposób leczenia ciąży urojonej zależy od stopnia nasilenia objawów.  W przypadkach o łagodnym przebiegu (nieznaczne powiększenie gruczołu mlekowego bez produkcji mleka, małe zmiany w zachowaniu) można spróbować domowych metod opartych na zmianie diety oraz trybu życia. Należy podawać suce karmę o mniejszej zawartości białka i najlepiej podzielić dzienną dawkę pokarmową na kilka posiłków. Ważne jest również zapewnienie psu jak największej dawki ruchu i znalezienie mu zajęcia - długie spacery, nauka posłuszeństwa, zabawa.

 

Dodatkowo dobrze jest zabrać zwierzęciu wszystkie zabawki oraz inne przedmioty, które suka mogłaby uznać za swoje potencjalne ,,potomstwo”. Należy również ograniczyć głaskanie psa po brzuchu, najlepiej całkowicie je wyeliminować, gdyż może to stymulować gruczoł mlekowy do produkcji mleka i prowadzić do pogorszenia sytuacji. W przypadkach, kiedy doszło już do znacznej rozbudowy listwy mlecznej, a po uciśnięciu sutków na ich końcach pojawia się mleko, niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii. W tej sytuacji konieczne jest podanie leków (bromokryptyna) mających za zadanie zatrzymanie laktogenezy (produkcji mleka) i zmniejszenie gruczołu mlekowego. Zwlekanie z podjęciem terapii może doprowadzić do rozwoju zapalenia gruczołu mlekowego, spowodowanego zaleganiem mleka, a suka będzie wymagała dodatkowego leczenia związanego z podawaniem m.in. antybiotyków oraz środków przeciwzapalnych, a czas jej powrotu do zdrowia znacznie się wydłuży.

 

Niestety żadna z wyżej wymienionych metod nie wyeliminuje ryzyka ponownego pojawienia się problemu ciąży rzekomej po kolejnej cieczce. Jedynym sposobem trwale likwidującym możliwość występowania ciąży urojonej jest sterylizacja, dlatego zawsze warto jest rozważyć tą opcję, szczególnie w przypadku suk, u których występowanie ciąż urojonych stanowi duży i częsty problem.

 

Profilaktyka

Nie ma żadnej metody, która u płodnych suk może dać gwarancję, że ciąża rzekoma nie wystąpi. By zminimalizować ryzyko jej pojawienia się, należy przez około 2-3 miesiące po cieczce stosować takie same reguły, jak przy domowych metodach leczenia łagodnie przebiegającej pseudociąży -  zmniejszyć ilość białka w diecie psa, zapewnić mu możliwie jak najwięcej zajęcia, postarać się ograniczyć ilość okazywanych czułości (szczególnie głaskania okolic brzucha) oraz uważnie go obserwować. Jeśli mimo naszych starań objawy będą przybierać na sile, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii, gdyż im szybciej zostanie podjęte leczenie, tym szybsze będą jego efekty.

Obrazek użytkownika malwinagotowiecka

Nasz specjalista Lek. wet. Marta Malwina Gotowiecka

Lekarz Weterynarii

Polecane artykuły

Obrazek użytkownika Anonim

Boxer z urojoną ciążą

Moja na pewno ma urojona ciąże, zaczęła kopać w ogródku czego dotąd prawie nie robiła,za wszelka cenę chce spać w łóżku, gdzie do tej pory kanapa była dla niej królestwem, no I wydzielina z sutków:(oprócz tego chodzi i wyje:(a posłanie jeździ po całej kuchni bo robi sobie gniazdo.)
Obrazek użytkownika Anonim

o jejku

Z tego co przeczytałam to prawdopodobnie moja sunia ma ciążę urojoną. Dzisiaj zauważyłam, że jak ściśnie się jej sutka to wypływa przeźroczysty i kleisty płyn. Jest rasy shih tzu i ma 2 lata i 7 miesięcy, ale oprócz tego płynu nic innego (np. w jej zachowaniu) nie zauważyłam, jest tak jak zawsze pełna energii.
Obrazek użytkownika Anonim

Moja ciągle piszczy

Moja suczka tak samo ciągle piszczy
Obrazek użytkownika Anonim

:)

Moja suczka chodzi za mna i cały czas piszczy. Upatrzyła sobie mnie jako szczeniaczka i strasznie się mną opiekuje :)))
Obrazek użytkownika Anonim

U mnie podobnie

U mnie jest tak samo, schowalam wszystie zabawki tak jak kazał weterynarz i mam dużo chodzić z nim na dwór. pozrawiam
Obrazek użytkownika Anonim

Witam

Moja suka ma już ciąże urojoną od tygodnia.Jest bardzo dokuczliwa i jednym słowem mogę powiedzieć że nie znośna !! Przywłaszczyła sobie dwa pluszaki.Gdy się do niej podchodzi zaczyna burkać,i wyszczerza zęby.Śpi całe dnie i nie chce wychodzić na dwór.

Dodaj nowy komentarz