cat
n.d.
n.d.

Choroby przyzębia u psów

n.d.

Co najmniej 2/3 populacji psów w wieku powyżej 2 lat cierpi na choroby przyzębia. Mówiąc o przyzębiu mamy na myśli konkretnie: dziąsła, więzadła przyzębne (tzw. ozębna),  cement wokół korzeni zęba i kości zębodołu. Wyróżnia się trzy podstawowe jednostki chorób przyzębia: zapalenie dziąseł,  zapalenie przyzębia i paradontozę – zanikowe zmiany w obrębie zębodołu.

zęby u psa, choroby przyzębia, kamień nazębny


Występują szczególnie często u psów małych i średnich ras, u których proces odkładania płytki nazębnej może zacząć się już w wieku 15 m-cy.  Wstępnym procesem rozwoju choroby przyzębia jest odkładanie się płytki bakteryjnej na koronach zębów w postaci miękkiego, łatwo usuwalnego nalotu. Z czasem nalot ulega mineralizacji solami wapnia i magnezu zawartymi w ślinie przekształcając się w kamień nazębny, który możemy zaobserwować na bocznej (policzkowej) powierzchni górnych zębów, a następnie na wszystkich zębach. Płytka nazębna zaczyna z czasem przybierać szarozieloną lub brązową barwę, wchodzić na dziąsła co prowadzi do ich zapalenia.


Choroby przyzębia stają się ogniskiem z którego bakterie wraz z krwią mogą przenieść się po całym organizmie – co skutkuje  m.in. przewlekłą anginą, zapaleniem spojówek, zapaleniem żołądka, jelit, zapaleniem płuc, wątroby, wsierdzia.

 


Czynniki sprzyjające


Szybkość procesu odkładania się płytki potęgowana jest w sytuacji gdy nasz pies ma m.in wady zgryzu, zbyt mały przedsionek jamy ustnej a także dostaje miękką, zawierającą zbyt dużo cukrów karmę.  Zdarza się, że choroby mają charakter wtórny towarzysząc innym zaburzeniom: metabolicznym (np. mocznica, cukrzyca), osłabieniu układu odpornościowego, zaburzeniom hormonalnym, jak również niedoborom witaminowym i żywieniowym.

 


Objawy


zęby u psa, zapalenie dziąseł, choroby przyzębiaW miarę rozwoju zapalenia u podopiecznych zauważamy szereg objawów: nieprzyjemny, gnilny zapach z jamy ustnej,  ślinienie, chwiejące się zęby, bolesność przy gryzieniu – co może manifestować się jako zaburzenia w chwytaniu a także licznymi przerwami  podczas posiłku. A w przypadku uogólnienia na cały organizm, objawy ze strony poszczególnych układów:


- oddechowego (m.in. duszność, kaszel),
- pokarmowego (m.in. wymioty, biegunki).


W wypadku chorób tych układów zawsze należy pomyśleć o chorobach przyzębia jako pierwotnej przyczynie problemu.

 


Leczenie


zęby u psa, choroby przyzębiaSkuteczność leczenia uzależniona jest od zaawansowania procesu chorobowego. W przypadku zapalenia tylko dziąseł leczenie polega na usunięciu płytki i kamienia nazębnego oraz wypolerowaniu koron. Aby zapobiec nawrotom oraz zminimalizować powstawanie płytki nazębnej, w domu należy za pomocą szczoteczki i specjalnej pasty polerować codziennie zęby [obejrzyj filmik o profilaktyce jamy ustnej psa]. Należy także wyeliminować pokarmy z nadmierną ilością cukru, wprowadzić pokarmy o twardej konsystencji i zmniejszyć częstotliwość posiłków.


Z kolei gdy u naszego psa kamień dostał się już pod dziąsła i wytworzył patologiczną kieszonkę dziąsłową, poza usunięciem kamienia konieczne jest wyczyszczenie kieszonki dziąsłowej ze złogów, a następnie wskazane jest codzienne przemywanie w domu dziąseł i zębów roztworem antyseptycznym zawierającym chlorheksydynę.


weterynarz, choroby przyzębia, zeby u psaJeśli stan jest bardzo zaawansowany, mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem przyzębi. Dochodzi do odsłonięcia korzeni zęba, zaczął się proces niszczenia kości, a z głębokich kieszonek wydobywa się krew i ropa. Nie ma możliwości całkowitego cofnięcia zaistniałych zmian w przyzębiu, jednak procesy te można spowolnić a czasami udaje się zahamować. W takiej sytuacji leczenie psa musi być prowadzone przez długi czas i obejmuje m.in. plastykę dziąseł oraz długotrwałą domową profilaktykę. Gdy proces posunie się dalej i dojdzie do rozchwiania zębów i powstania licznych ropni, pozostaje usunięcie rozchwianych zębów oraz  zamknięcie zębodołów.


Naturalnym wsparciem dla psa w zapobieganiu powstawania chorób przyzębia  jest jego ślina, bowiem zawiera pewne enzymy m.in. peroksydazę  ślinową, lizozym czy laktoferynę, które ograniczają powstawanie płytki nazębnej. Zjawisko to wykorzystuje się w terapii i profilaktyce domowej. Na rynku krajowym dostępne są preparaty dla małych zwierząt zawierające te enzymy i cieszące się wysoką skutecznością.


Ilość powikłań jakie powstają w przypadku zaniedbania leczenia chorób przyzębia, jak też na pewnym etapie nieodwracalność zmian powoduje, że profilaktyka jak i wczesne leczenie jest tak istotne dla zdrowia naszego pupila.

 

n.d.