cat
n.d.
n.d.

Buldog francuski

n.d.

Buldog francuski to jeden z trzech przedstawicieli buldogów obok angielskiego i amerykańskiego, choć według kynologów zaliczany jest do rodziny molosowatych. Pies ten w ostatnim czasie zyskuje na bardzo dużej popularności w Polsce ze względu na swój towarzyski charakter i jednocześnie umięśnioną sylwetkę charakterystyczną dla buldogów.

 

Historia

 

Rasa najprawdopodobniej powstała w połowie XIX w. w wyniku krzyżówek dokonanych przez mieszkańców biedniejszych dzielnic Paryża. Wygląd buldogów francuskich świadczyć może o tym, że ich głównym przodkiem jest buldog angielski, który pojawił się we Francji wraz z napływem brytyjskich imigrantów poszukujących pracy. Mimo pochodzenia z biednych zakątków francuskiej stolicy pies szybko stał się popularny wśród klasy średniej i arystokracji. Zafascynowanie buldogiem francuskim sprawiło, że już w 1880 roku powstał pierwszy klub tej rasy. Psy te bardzo szybko zostały rozpowszechnione w Europie i Stanach Zjednoczonych, gdzie doceniono ich bojową budowę ciała. To właśnie od buldogów francuskich pochodzą boston teriery.

 

 

Wygląd

 

Buldog francuski osiąga masę ciała od 8 do 10kg, a jego wzrost nie przekracza 30cm. Kształt głowy jest kwadratowy. Posiada krótki pysk i spłaszczony nos co jest charakterystyczne dla ras brachycefalicznych. Pies ma krępą budowę ciała i muskularny grzbiet. Uszy zaokrąglone i szpiczaste. Buldogi francuskie posiadają tak krótki ogon, że na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie amputowanego.

 

Psy te występują w bardzo wielu odcieniach od białego po jasnobrązowy. Ich sierść jest krótka i jednolicie płowa lub pręgowata. Dzięki krótkiej sierści pies idealnie nadaje się do mieszkania w domu, ponieważ nie będziemy mieli problemów z nadmiernym lenieniem. Według kynologów buldog francuski jest zaliczany do rodziny molosowatych, a jego kuzynami są boston terier i mops.

 

 

Zdrowie i pielęgnacja

 

W celu zachowania ich umięśnionej sylwetki należy dużo poświęcić uwagi psu, aby miał wystarczająco dużo wysiłku fizycznego. Nie chodzi tu forsowanie psa nadmiernym bieganiem i ćwiczeniami. Zaleca się bardzo intensywne i długie spacery z naszym pupilem. Specjaliści raczej odradzają pływanie, ponieważ buldogi francuskie nie są najlepszymi pływakami. Psy te mają skłonność do chorób skóry oraz oczy co wynika z ich brachycefalicznego typu czaszki, który jest najmniej korzystny dla zdrowia psa.

 

Buldogi francuskie mają również skłonności do alergii pokarmowych co objawia się zmianami skórnymi i swędzeniem. Alergia może objawić się u psa w każdym wieku. Wszelkich sygnałów alergii nie wolno lekceważyć i należy udać się do lekarza weterynarii, który (w przypadku potwierdzenia objawów) dobierze odpowiednią karmę i ewentualnie leki dla naszego pupila. Problemy pojawiają się, także przy ciąży. Z powodu wąskiej miednicy prawie zawsze kończy się cesarskim cięciem.

 

 

Charakter

 

Buldogi francuskie są psami łagodnymi i towarzyskimi. Bardzo szybko dostosowują się do nowych warunków panujących w domu jak np. pojawienie się innego zwierzaka. Nie wykazują agresji wobec psów innej rasy lub nawet kotów. Bardzo ważne jest, aby poświęcić mu dużo uwagi, ponieważ buldogi francuskie są psami stworzonymi typowo do towarzystwa i wymagają wielu interakcji z człowiekiem. Świetnie spisują się jako przyjaciele dla dzieci. Podczas zabaw z nimi wykazują bardzo dużo entuzjazmu i wigoru.

 

Buldog francuski idealnie nadaje się na towarzysza zarówno dla osoby samotnej jak i dla rodziny z dziećmi, ponieważ są to psy bardzo oddane i posłuszne dzięki czemu właścicielom nie sprawiają większych problemów pod warunkiem okazywania mu wystarczająco dużo uwagi. Żyjąc u boku jednej osoby obdarują ją swoim przyjacielskim charakterem i wielkim entuzjazmem, a dla dużej rodziny będą świetnym psem na długie spacery i zabaw z dziećmi. Buldog francuski dobrze znosi życie w dużym mieście, jeśli jego właściciel ma na uwadze potrzebę częstych spacerów i wyjść do parków, aby pies mógł się pobawić i wyszaleć. Jest to pies, którego śmiało można spuścić ze smyczy nawet w pobliżu wielu ludzi, ponieważ nie jest to pies agresywny pomimo swojego muskularnego wyglądu. Z uwagi na ruchliwą naturę buldoga francuskiego jedynym problemem w takiej sytuacji może być zirytowanie obcej osoby, którą nasz pies będzie prosił o zabawę.

 

 

 

n.d.