cat

Brak apetytu u kota

Twój kot nagle przestaje jeść i nie wykazuje ochoty do spożywania pokarmu? Brak apetytu u kota może mieć wiele przyczyn, często trudnych do zdiagnozowania w pierwszej chwili. Dłuższy okres niejedzenia przez naszego pupila mocno odbija się na jego zdrowiu fizycznym lub psychicznym.


Koty mogą nic nie jeść i prowadzić tzw. głodówkę maksymalnie do 48 godzin. Po tym czasie ich wątroba zacznie gorzej pracować, co może doprowadzić do poważnych schorzeń narządów wewnętrznych czworonoga. Dlatego tak ważnym jest, aby jak najszybciej zdiagnozować co dolega naszemu kotu i czy będzie w tym wypadku potrzebna wizyta u weterynarza.

 


Przyczyny braku apetytu


brak apetytu u kota, kłaczki, kot sie myjeCzęstym przypadkiem braku apetytu u kota są zaparcia i problemy z wydalaniem pokarmu. Powodem takiego stanu rzeczy prawdopodobnie są kłaczki, które kociak połknął przy lizaniu sierści. W przypadku zatkania przewodu pokarmowego tzw. pilobezoarami należy podać kotu pastę odkłaczającą lub dajmy mu do poskubania trochę trawy, która wpływa na system trawienny kota, powodując u niego wymioty. [więcej w artykule "Co na odkłaczanie kota?"]

 

 

 

Kolejną przyczyną, prze którą kot nie je jest zmiana dotychczasowej karmy. Nie mamy wpływu na to czy karma, którą nasz kociak lubi będzie przez całe życie udostępniana dlatego musimy przygotowywać pupila na zróżnicowany rodzaj posiłku. Niejedzeniem nowej karmy nasz pupil może wyrażać dezaprobatę wobec nowego „obiadku”.


chory kot, brak apetytu u kota, jedzenie kotaZ kolei chyba najgorszą nowiną odnośnie braku apetytu jest poważniejsza choroba kota, u której niejedzenie jest tylko jednym z objawów. Wtedy należy sobie zdawać sprawę z tego, że kociak się zatruł lub może cierpieć na problemy np. z nerkami, jelitami czy nawet okolicami pyszczka i dziąseł. Zwierzę nie je dlatego, że po prostu je coś boli i nie czuje się na siłach, aby spożywać karmę. Takim poważniejszym chorobom, prócz brak apetytu, towarzyszą również wymioty oraz ślinienie kota, osowiałość i apatyczność zwierzęcia czy utrata wagi. Kiedy wszystkie objawy występują należy bezzwłocznie udać się do weterynarza, aby zrobił badania krwi bądź nawet usg.

 


Psychika naszego pupila


Moment, w którym kot przestaje jeść może być również spowodowany zmianami w jego bądź właściciela życiu. Zaobserwujmy czy kociak stracił apetyt po tym jak zmieniliśmy miejsce zamieszkania, w domu był remont lub w mieszkaniu pojawiło się nowe zwierzę. Niejedzenie przez zwierzę jest także wynikiem nieobecności opiekuna i stąd cierpi ono na depresję.

 

brak apetytu u kota, choroby kota, okres marcowaniaZupełnie odwrotnym powodem niejedzenia jest okres godowy u kotów (więcej o ruji u kotek - przyp.), przez który te czworonogi całkiem zapominają o pożywieniu i koncentrują się na szukaniu partnera do prokreacji. Oczywiście najwłaściwszym i najłatwiejszym sposobem, aby uniknąć takich „niespodzianek” jest kastracja kota.


Nie ignorujmy objawu, jakim jest brak apetytu. Niekiedy problem znika na drugi dzień, a czasem potrzebna będzie interwencja specjalisty i nie starajmy się pomagać naszemu zwierzakowi na własną rękę.

Obrazek użytkownika RPotocki

Nasz specjalista Robert Potocki

Redaktor portalu - wielbiciel zwierząt, w szczególności psów. Absolwent dziennikarstwa w Dolnośląskiej Szkole Wyższe we Wrocławiu. Ponadto z wykształceniem anglistycznym.

Polecane artykuły

  • Białaczka jest chorobą wirusową, wywoływaną przez wirusa białaczki kociej. Wirus ten szerzy się drogą pokarmową – głównie dzięki wydzielinom i wydalinom oraz drogą kropelkową. Szczególnie narażone są koty bytujące w większych skupiskach.
  • Oko jest niezwykle złożonym i delikatnym narządem, szybka reakcja jest bardzo istotnym czynnikiem w procesie leczenia chorób oczu.
  • Koty i psy również mogą chorować na wątrobę. Istnieje kilka groźnych chorób, których nie możemy lekceważyć.
Obrazek użytkownika Anonim

brak apetytu, brak chęci na zabawę, senność

Mój 7 letni kot (kastrowany) przestał jeść. Wydało się to podejrzane i powędrował do weterynarza. Tak jak jest tu napisane podejrzewano u niego nadmierną ilość niewydalonych kłaków. Dostał specyfik aplikowany strzykawką doustnie na 3 dni. Po tym czasie nie wiele, ale trochę jadł. Kolejna wizyta u weterynarza okazała się gorsza niż się wydawało pobrano mu krew i stwierdzono problemy z wątrobą i trzustką. Po wykonaniu usg okazało się że ma guza w żołądku. Dostał antybiotyk i wrócił do domu z zaleceniem powrotu przez 2 następne dni po kolejne antybiotyki. Jeśli to nie pomoże weterynarz bierze pod uwagę operację.
Obrazek użytkownika Anonim

ślinienie, brak apetytu, osowiałość

wczoraj mój 5-cio letni kocur zaliczył wizytę u weterynarza z takimi objawami, pani w gabinecie nie potrafiła zdiagnozować powodu tego zachowania, podłączono go do kroplówki, podano kilka zastrzyków i na tym koniec, kot jak się ślinił, tak się ślini całą noc. Nie je, nie korzysta sam z kuwety (jak go tam posadziłam,załatwił się i został w niej do tej pory), dostał na odchodne strzykawkę z lekiem, i ja mam mu sama ten zastrzyk zaaplikować, niebywałe!..jutro znowu muszę podejść na USG i badanie krwi może wreszcie się wyjaśni co to za przyczyna i kiedy będzie zdrowy!

Dodaj nowy komentarz