cat
n.d.
n.d.

Boston terrier

n.d.

Psy rasy boston terrier są spokojne, wesołe i nadają się idealnie do trzymania w domu. Choć rasa docelowo powstała do walk na arenie, dziś te pieski są wspaniałymi towarzyszami człowieka.

 

 

 

Pochodzenie

 

Rasa pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i powstała w wyniku kojarzeń wielu ras hodowanych głównie w Europie z przeznaczeniem do walk na arenach. Chciano stworzyć psa przede wszystkim mocnego, silnego, wytrzymałego, a także agresywnego. W XIX wieku nastąpiła fala emigracji mieszkańców Anglii do Stanów Zjednoczonych, gdzie walki psów były dalej legalne. Wywożono wtedy psy, które mogłyby nadawać się na areny i z ich krzyżówek próbowano wyhodować psa idealnego. Nie wszyscy jednak podchodzili do tego w ten sposób. Nastąpił rozłam na ludzi, którzy pragną posiadać psa przeznaczonego do walk i tych, którzy po prostu kochają zwierzęta i chcą posiadać ładnego, przyjaznego pieska. Ci pierwsi wyhodowali bull-terriera – silnego i walecznego, a drudzy boston terriera – psa do towarzystwa. Rasa stała się bardzo popularna w USA, a do Europy trafiła dopiero w 1935 roku gdzie też zrobiła ogromną furorę.

 

Wygląd

 

Boston terrier to pies raczej nieduży, osiąga ok. 40 centymetrów wysokości.  Ma krótką, jedwabistą sierść, łatwą w pielęgnacji. Umaszczenie jest pręgowane, biało-czarne lub czarne z niewielkimi, białymi znaczeniami. Charakterystyczny wygląd rasie nadaje graniasta głowa, na górze płaska i ze spadzistym czołem oraz głęboko zachodzące na siebie wargi. Sylwetka jest dość kwadratowa, szyja łukowata, klatka piersiowa szeroka i dość głęboka, a uszy małe, noszone ku górze. Boston terrier porusza się z charakterystycznym stylowym chodem, pewnym, śmiałym krokiem. Jest to pies wdzięczny, ale dość swobodny.

 

Charakter

 

Jest to pies temperamentny, ale niezbyt hałaśliwy. Łatwo się uczy, jest inteligentny i posłuszny. Szybko przywiązuje się do właściciela, jest łagodny, towarzyski i bardzo tolerancyjny. Nie robi krzywdy dzieciom, choć może być wrażliwy na zbyt napastliwe zachowania. Zawsze czujny, rzadko szczekający, aktywny, ruchliwy i skory do zabawy. Chętnie wychodzi na spacery, dobrze sprawdzi się też w różnych psich sportach. Jest to idealny towarzysz, pies niekłopotliwy w wychowaniu, bystry, dystyngowany i wdzięczny.

 

Utrzymanie

 

Z racji tego, że boston terrier jest bardzo bystrym psem, nie będzie sprawiał problemu z wychowaniem. Jeśli chodzi o pielęgnację, jest to również łatwy temat. Piesek nie ma bujnej sierści, dlatego łatwo jest go wykąpać i osuszyć, a także wyczesać. Nie jest narażony na kołtuny i uciążliwe rzepy. Z tej racji polecany jest osobom starszym, które od psa oczekują dobrego towarzystwa oraz niewielkich zabiegów pielęgnacyjnych. Psy te są jednak narażone na niektóre choroby, szczególnie jeśli chodzi o skórę. Mogą zachorować między innymi na nużycę, atopię, wyłysienie małżowin usznych lub wyprzenie.

n.d.