cat
n.d.
n.d.

Biegunka u kota

n.d.

Biegunka potrafi być bardzo uciążliwym problemem zarówno dla zwierzęcia, jak i jego opiekuna. Powodów rozwolnienia jest sporo, dlatego warto wiedzieć od czego nasz kot może nabawić się biegunki oraz jak sobie z nim najlepiej poradzić.


biegunka, leczenie, rasy kotów, opieka nad kotem,Biegunka u kota zazwyczaj ma łagodny charakter, jednak zdarza się, że taki stan zdrowia jest tylko objawem poważniejszej dolegliwości zwierzęcia. Zwłaszcza u młodych osobników problemy z biegunką mogą go doprowadzić do ciężkiego stanu. Przewlekła biegunka potrafi doprowadzić do wycieńczenia kota poprzez odwodnienie i znaczną utratę elektrolitów. Zwierzęta podczas rozwolnienia cierpią także na podrażnienia jelit i odbytu.

 


Przyczyny biegunki u kota


Istnieje naprawdę duża liczba przyczyn, które mogą powodować biegunki u kotów. Zaczynając od złej diety i alergii pokarmowych, poprzez infekcje wirusowe i bakteryjne a kończąc na stresie. Ponadto mogą to być:


- nieświeże i popsute jedzenie,
- zatrucie pokarmowe (dowiedz się więcej czego nie może jeść kot),
- podanie krowiego mleka (koty nie trawią laktozy!),
- panleukopenia kotów [szczegółowo opisana w artykule],
- zmiana karmy,
- leczenie antybiotykami bądź innymi lekami doustnymi,
- nowotwory,
- podrażnione jelita oraz ich stany zapalne.


Jeśli zaobserwujemy, że nasz kociak cierpi na biegunkę nie starajmy się go leczyć domowymi sposobami i od razu skonsultujmy się z lekarzem weterynarii. W przypadku biegunek ważne jest, aby jak najszybciej ustalić ich przyczynę. Oczywiście nie ma sensu od razu wpadać w panikę, ponieważ może to być jedynie reakcja na niewłaściwą lub zmienioną karmę.

 


Leczenie biegunki


biegunka u kota, leczenie kota, kroplówkaLeczenie kota powinna się zaczynać po konsultacji ze specjalistą. Wtedy też otrzymamy dokładne instrukcje co robić i przez jaki okres czasu. Jeśli będzie podejrzenie jakiejś poważniejszej dolegliwości, której biegunka jest tylko objawem, weterynarz powinien zlecić badania kału i krwi kota, jak również zrobić EKG.


Najmniej groźnym przypadkiem będzie zatrucie kota bądź zła reakcja na zmianę karmy. W takiej sytuacji wystarczy zazwyczaj odpowiednia dieta dla naszego „sierściucha”, składająca się głównie gotowanego mięsa drobiowego i ryżu, który ma dobre właściwości wchłaniające. Wyklucza się podawanie suchej karmy podrażniającej jelita naszego kota. Do picia zalecana jest głównie woda mineralna.


Dłuższe leczenie czeka nas przy infekcjach wirusowych bądź odwodnieniu organizmu. W przypadku tego drugiego, weterynarz zazwyczaj uzupełnia braki w pożywieniu i nawadnianiu za pomocą kroplówki z roztworem soli fizjologicznej. Czasem lekarz może zastosować węgiel aktywny lub inny lek przeciwbiegunkowy.

n.d.