cat
n.d.
n.d.

Badania kontrolne psów i kotów

n.d.

W myśl zasady: „Lepiej zapobiegać niż leczyć” i aby utrzymać naszych przyjaciół w jak najlepszym zdrowiu powinniśmy wykonywać tak zwane profile geriatryczne u starszych zwierząt.

 

 

Kiedy wykonywać badania kontrolne?

 

Badania kontrolne powinno się zacząć robić u psów powyżej 7-8 roku życia, a kotów, gdy mają około 8-9 lat. Jest to wiek w którym pomału nasz przyjaciel zaczyna wchodzić w wiek seniora. Do takich badań kwalifikują się również zwierzęta z chorobami endokrynologicznymi takimi jak np.: niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga czy cukrzyca. Badania kontrolne powinno się wykonywać u pacjentów z ostrą niewydolnością nerek lub wątroby po przeprowadzonym leczeniu szpitalnym, a także przed zabiegami chirurgicznymi.

 

 

Co powinny obejmować takie badania?

 

Badania te, to przede wszystkim badanie morfologiczne i biochemiczne krwi, zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej i brzucha. Morfologia mówi nam o ilości i rodzaju komórek krwi, o stanie nawodnienia, czy nie ma krwotoków wewnętrznych lub u krytego stanu zapalnego. Biochemia krwi dostarcza informacji odnośnie funkcjonowania wątroby, nerek, tarczycy, nadnerczy i wielu innych narządów wewnętrznych. RTG klatki piersiowej pozwala wykryć nowotwory, choroby serca i płuc nawet gdy objawy jeszcze nie są widoczne. Zdjęcie rentgenowskie brzucha pozwala określić stan narządów jamy brzusznej m.in. prostaty u samców, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa (spondyloza), piasek i kamienie w pęcherzu moczowym czy w nerkach, nowotwory śledzony i wiele innych.

 

 

Podstawowe badania krwi powinny zawierać następujące parametry, dla wątroby: ALAT, ASPAT, fosfataza alkaliczna, GGTP, bilirubina, albuminy. Dla nerek: mocznik i kreatynina. W razie podwyższenia któregokolwiek parametru lekarz decyduje o dalszym postępowaniu lub zleca dalsze badania laboratoryjne lub np. USG czy rezonans magnetyczny. Jeśli któregokolwiek parametry są delikatnie podwyższone można je bardzo łatwo obniżyć poprzez zmianę diety (kramy lecznicze) lub wczesne włączenie leków w niskich dawkach, aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.

 

 

Jak często wykonywać badania kontrolne?

 

W przypadku gdy wszystkie wyniki są w normie, u starszych psów powinno się robić takie badania raz do roku. W przypadku wprowadzenia diety leczniczej powinno się wykonać kontrolne badanie podwyższonych parametrów po zakończeniu diety, a potem raz do roku. Gdy u naszego pupila został wykryty nowotwór, należy pobrany materiał wysłać do badania histopatologicznego. Jeśli wynik wskazuje na zmianę złośliwą, wtedy komplet badań kontrolnych (morfologia, biochemia i RTG) powinno się wykonywać co 3 miesiące, aby wykryć jak najwcześniej ewentualne przerzuty. Pozwala to na szybkie wprowadzenie leków lub usunięcie nowych guzów gdy są jeszcze w niezaawansowanym stadium.

n.d.