cat

Alergia pokarmowa u psa i kota

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą być alergikami i nie tolerować niektórych składników pokarmu. Dlatego jeśli nasz kot albo pies zacznie wymiotować lub będzie miał biegunkę, zwróćmy się do weterynarza, żeby wykluczyć wszelkie uczulenia.

 

 

 

Alergia pokarmowa jest rodzajem nietolerancji pokarmowej, podczas której dochodzi do nadmiernej reakcji immunologicznej w organizmie psa lub kota. Odpowiedzialne są za to poszczególne składniki pokarmu, głównie białka, które wywołują niepożądaną reakcję. Do najczęstszych pokarmów, które wywołują alergię zaliczyć można: wołowinę, drób, wieprzowinę, mleko, soję, ryż, jagnięcinę, jaja, kukurydzę oraz mięso królika.

 

 

Charakterystyczne objawy u psów i kotów to przede wszystkim: świąd skóry, który utrzymuje się przez cały rok, wtórne zmiany skórne – krosty ropne i strupki, na skutek infekcji bakteryjnych, intensywne wylizywanie okolicy przestrzeni międzypalcowych i opuszek palcowych na kończynach, częste trudno leczące się, obustronne zapalenie zewnętrznych przewodów słuchowych; u kotów bardzo często zaobserwować można zadrapania i strupki na skórze w okolicy głowy i szyi, na skutek intensywnego ocierania się o różne przedmioty w domu. Objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak wymioty i biegunka, mogą pojawiać się sporadycznie; z reguły obserwuje się zmiany dermatologiczne.

 

 

Na początku powinniśmy wyeliminować z diety naszego pupila składnik/i, które wywołują alergię/nietolerancję pokarmową. Po wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii, zaczynamy podawać pokarm, z którym zwierzę nie miało wcześniej kontaktu, np. koninę, baraninę, mięso strusia lub ryby.

 

 

Taką dietę eliminacyjną stosujemy minimum przez 6 – 8 tygodni; ważne jest, aby pies lub kot w tym czasie nie dostawał żadnego innego pokarmu, przekąsek czy przysmaków. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie do diety kolejnego składnika, np. makaronu lub ryżu i obserwacja przez około 4 tygodnie, czy objawy alergii (świąd skóry, intensywne wylizywanie przestrzeni międzypalcowych kończyn, zaczerwienienia i podrażnienia skóry) powrócą.

 

 

Innym sposobem sprawdzenia karmy jest wprowadzenie, tzw. diety prowokacyjnej, która polega na podawaniu sprawdzonej karmy, która nie uczula. Kiedy ustąpią objawy związane z alergią, podajemy znowu pokarm, który uważamy za uczulający. Jeśli w czasie 4 tygodni pojawią się objawy alergii, oznacza to, że podejrzewana przez nas karma wywołuje alergię/nietolerancję pokarmową.

 

 

Obecnie dostępne są gotowe karmy przeznaczone dla alergików, które można nabyć w lecznicach weterynaryjnych. Takie diety zawierają w swym składzie m.in. białka hydrolizowane, (czyli białka specjalnie przetworzone do mniejszych cząstek - polipeptydów), które nie uczulają, oraz składniki zmniejszające świąd skóry i łagodzące stany zapalne.

 

 

Pewne karmy zawierają specjalne źródło białka – witlinek błękitny, który jest bardzo rzadko stosowany w dietach psich, poza tym zawierają wysoki poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych omega – 3, które korzystnie wpływają na stan skóry i sierści. Polecana jest dla psów z alergią/nietolerancją pokarmową, u których obserwuje się objawy skórne lub ze strony przewodu pokarmowego.

 

 

Na rynku znajduje się szereg firm oferujących diety weterynaryjne dla psów i kotów, u których występuje alergia pokarmowa. Diety te zawierają specjalnie wyselekcjonowane źródła białka, np.: hydrolizowane białka sojowe, mięso kaczki i kurczaka (poddane odpowiedniej obróbce technologicznej), pozwala to zmniejszyć ryzyko reakcji alergicznej; nienasycone kwasy tłuszczowe (omega – 3 i omega – 6), które odżywiają i wzmacniają sierść oraz skórę. Zalecane są dodatkowo przy idiopatycznym zapaleniu okrężnicy, ostrej i przewlekłej biegunce u szczeniąt i zwierząt dorosłych oraz atopowym zapaleniu skóry. Należy pamiętać o tym, iż przy wyborze odpowiedniej diety dla naszego pupila, zawsze powinniśmy zaczerpnąć porady weterynarza.

Obrazek użytkownika Maciej

Nasz specjalista Lek. wet. Maciej Grzegory

Lek. wet. Maciej Grzegory w latach 2003-2009 studiował na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Polecane artykuły

  • Naderwanie i uszkodzenie więzadła krzyżowego stawu kolanowego jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń układu ruchu. Głównym objawem są utrudnienia w poruszaniu – kulawizna tylnej kończyny.
  • Wielu właścicieli ignoruje pierwsze objawy ropomacicza, sądząc, że jest to po prostu przedłużająca się cieczka, czy chwilowe pogorszenie nastroju u ich czworonożnej podopiecznej.
  • W cz. I opisaliśmy objawy i leczenie tocznia układowego. Teraz nadszedł czas na scharakteryzowanie przypadków skórnych tocznia rumieniowatego.
Obrazek użytkownika Anonim

ALERGIA POKARMOWA

Moja sunia ma alergię; czy mogłabym panią prosić o podpowiedz co to za karma i z czego się składa?
Obrazek użytkownika Anonim

Alergia pokarmowa a wybór karmy

Adoptowałam ze schroniska suczkę(mieszaniec) ma ok.11mies. Piesek ma alergię pokarmową:wołowina, wieprzowina,jagnięcina i mleko, aby tego było mało to jeszcze roztocza (ale to już inna bajka). Mam problem z doborem karmy (ogromna ilość,niekoniecznie połączona z jakością). Czy mogłabym prosić o podpowiedz co wybrać? Bożena
Obrazek użytkownika Anonim

Holistyczna karma

Pani Bożeno , pewnie jest już za pózno bo sporo czasu mineło od Pani wpisu ! Ale ja mam ten sam problem, znalazłam karmę, która była wybawieniem dla mojego psa oraz mnie !

Dodaj nowy komentarz