cat
n.d.
n.d.

Akita

n.d.

Japońska rasa Akita to psy o długiej i bogatej historii, która sprawiła, że psy tej rasy są dziś skarbem narodowym Kraju Kwitnącej Wiśni. Co się wydarzyło i jakie cechy charakteru Akity sprawiają, że jest taki wyjątkowy?

rasa psa, akita opis, akita charakter


Historia rasy


Rasa tych psów to jedna z bardziej pierwotnych na świecie, sięgająca swoją historią około 5 tysięcy lat. Akity służyły samurajom w polowaniach na dużego zwierza takiego jak jelenia czy niedźwiedzia, a ich nazwa wzięła się od krainy pochodzenia, czyli prefektury Akita w północnej części Japonii. Szacunek oraz duża wartość rasy Akita wzięła się z mitologii japońskiej, w której zajmuje stałe miejsce m.in. w literaturze czy wierzeniach.


szczeniak akita, historia akity, akita inuNiestety te największe japońskie psy, przez swoją niezłomność oraz odwagę zaczęły w późniejszych czasach być wykorzystywane do walk psów, które miały być rozrywką dla samurajów i które często prowadziły do krzyżówek z bardziej masywnymi rasami. Po tym okresie, na początku lat 20-tych XX. wieku podjęto wszelkie kroki, aby Akita zachował czystość swojej rasy. Co ciekawe w 1931 roku Japońskie Ministerstwo Wychowania stwierdziło, że opisywana rasa to dziedzictwo kulturowe kraju i przyznało nawet dotację na hodowlę tych psów. Siedem lat później ustalono ostateczny wzorzec rasy, której oficjalna nazwa to Akita Inu. Pierwszy osobnik czystej krwi tej rasy zameldował się w Polsce w 1993 roku, kiedy to przywędrował do naszego kraju z Holandii.


Akity są również znane na całym świecie jako bardzo wierni kompani człowieka. Stało się tak za sprawą psa Hachiko, którego legenda stała się na tyle wzruszająca, że do dziś na stacji Shibuya w Tokio stoi posąg Hachiko, czekającego na swego zmarłego pana. Ponadto w samej prefekturze Akita znajduje się muzeum poświęcone tej rasie jako skarbowi narodowemu.

 


Wygląd


akita inu, akita opis rasyAkity to duże psy zaliczane do grupy szpiców i psów pierwotnych. Swoją postawą, trójkątną głową i zaokrąglonym nad sobą ogonem przypominają zawadiackość i dumę szpica. Męskie osobniki tej rasy mogą mieć ponad 70cm wielkości i ważyć około 50 kilogramów. Suki Akity są nieco mniejsze oraz lżejsze.


Sierść, krótsza lub średniej długości, jest twarda i prosta, a pod nią znajduje się miękki podszerstek [dowiedz się więcej jak dbać o sierść pupila?]. Umaszczenia w jakich występują te psy to czerwone, białe, pręgowane lub płowe. W przypadku sierści o kolorze czerwonym, płowym lub pręgowanym to powinna ona mieć na sobie tzw. urajiro. Słowo, które na polskiego odpowiednika, oznacza białe znaczenia na bokach pyska, pod żuchwą, na klatce piersiowej, brzuchu oraz szyi, a także na spodzie ogona i wewnętrznej stronie kończyn.


Charakterystyczne u Akit są również ich oczy – nie za duże i bardzo ciemne, ale nieco trójkątne i jak przystało na rasę azjatycką skośne.

 


Pielęgnacja i zdrowie psa


Najwięcej czasu na pielęgnację i czesanie sierści Akity będzie trzeba poświęcić w okresach linienia. Co prawda rasa tych psów może stać się „kanapowcami”, jednak lepiej nie przesadzać i często dostarczać im ruchu. Potrzeba wybiegania i chęci przebywania na świeżym powietrzu przesądza o korzyściach trzymania Akity w domku aniżeli mieszkaniu w bloku.


Psy, jak większości ras dużych, są narażone na skręt żołądka, ale z drugiej strony w przypadku Akit istnieje mało ryzyko występowania dysplazji bioder. W późniejszych latach życia nie możemy również wykluczyć chorób oczu czy skóry tej rasy.

 


Temperament i charakter Akity


akita inu, akita opis rasyAkita na przestrzeni tysięcy lat przeszedł niemal wszystkie znane role psów. Był psem myśliwskim i bojowym, potrafi stróżować oraz jest wykorzystywany przez służby jako pies tropiący. Ciężko stwierdzić czy przez to czy coś innego, ale rasa tych psów ma bardzo mocno rozwinięty instynkt terytorialny i dominacji. Nie przepada za obcymi ludźmi czy nawet zwierzętami. Swojego terenu potrafi dzielnie bronić i stróżować, a gości postraszy stanowczą postawą.


To sprawia, że Akity muszą być od wieku szczenięcego przyswajane do obecności ludzi, natomiast socjalizacja tych psów powinna przebiegać w sposób stanowczy z wyraźnym zaznaczeniem kto jest panem (poczytaj o wychowaniu i nagradzniu psa). Jeśli się to uda, Akita staje się ukochanym psem rodzinnym, obdarzając szczególnym uczuciem wybranego osobnika.

 

n.d.