cat

Agresja u kotów

Koty stają się agresywne i skłonne do atakowania innych zwierząt oraz ludzi z wielu różnych powodów. Należą do nich między innymi strach, obrona swojego terytorium, ból, zbyt nachalna postawa domowników i wiele innych. Pomóc mogą wczesna socjalizacja, sterylizacja, konsultacje z behawiorystą, a nawet leki.

 

 

 

 

Agresja u kota

 

Agresja jest jednym z najczęstszych problemów behawioralnych obserwowanych u kotów. W większości przypadków zachowanie to jest całkowicie naturalne i właściwe, ale jeśli często się powtarza, może stać się uciążliwe dla domowników, a nawet niebezpieczne zarówno dla nich, jak i dla samego kota.

 

Generalnie najczęstszymi przyczynami agresji są strach, walka między samcami, walka o terytorium, samoobrona, ból, a także zmęczenie. Ważne, żeby obserwować kota, jeśli zaczyna stawać się agresywny wobec nas oraz wobec innych zwierząt. Agresji można uniknąć i ją wyleczyć, ale do tego musimy najpierw dokładnie poznać jej źródło.

 

Dlatego bardzo ważne jest, aby przed przystąpieniem do leczenia, skonsultować się z lekarzem weterynarii lub behawiorysta w celu ustalenia przyczyny agresywnego zachowania naszego pupila. Jeśli przyczyna będzie medyczna, związana ze zdrowiem zwierzęcia, lekarz zaleci ścisłe leczenie. Specjalista powinien też dać nam kilka rad, w jaki sposób postępować z kotem, aby nie zrobił krzywdy nam lub sobie.

 

Przyczyny agresji u kotów

 

Agresja u kotów to skomplikowany stan i zachowanie, które musimy dogłębnie zrozumieć. Niektóre zwierzęta mogą przejawiać jeden typ agresji, a inne nawet kilka jednocześnie. Zrozumienie różnych typów tego zachowania pomoże nam określić jego przyczyny u naszego kota. A tych jest wiele:

- strach, agresja obronna – pojawia się, gdy kot się czegoś boi, jak wtedy kiedy zabieramy go do weterynarza. Zwierzę jest wtedy pochylone, a ogon ma podkulony pod tułów.

- agresja  wywołana przez drugiego kota – jeśli mamy w domu więcej niż jednego kota, mogą one czasem zachowywać się w stosunku do siebie agresywnie. Taka sama sytuacja może zdarzyć się na podwórku, w ogrodzie, w sąsiedztwie.

- agresja samcza – jest to najczęstszy typ agresji u kotów. Najczęściej zdarza się kotom nie wysterylizowanym, które mogą bronić instynktownie swojego terytorium, pożywienia lub samicy.

- ból – agresja tego typu jest reakcją ochronną na ból. Kot może zachowywać się agresywnie, gdy go dotykamy, przenosimy, bierzemy na ręce.

- zabawa – kot podczas zabawy może stać się agresywny. Jest to związane z instynktem walki.

- drapieżna natura – ten typ agresji wiąże się z instynktem drapieżcy i łowcy. Objawia się nagłym atakiem, przyczajoną postawą, bolesnym ugryzieniem i może być skierowana zarówno na człowieka, jak i inne zwierzę.

- terytorium – kot może być agresywny, gdy broni swojego terytorium, na przykład swojego miejsca spożywania posiłków, legowiska, a nawet podwórza.

- pieszczoty – taka agresja występuje wtedy, gdy kot lubiący pieszczoty i głaskanie nagle zwraca się przeciwko osobie, która akurat go głaska. Ten typ agresji nie jest do końca wyjaśniony.

 

Leczenie agresji

 

Leczenie tego typu zachowania jest uzależnione od rodzaju agresji oraz jej przyczyn. Najczęstszymi sposobami są sterylizacja, leczenie farmakologiczne i konsultacje behawioralne.

W każdym przypadku leczenie agresji jest bardzo złożonym i długotrwałym procesem. W skrajnych przypadkach jego przebieg powinien być dokładnie zaplanowany i skonsultowany ze specjalistą.

 

Zapobieganie agresji u kotów

 

Zapobieganie agresji jest bardziej pracochłonnym procesem u kotów niż u psów. Powinno przebiegać podobnie, ale niestety wymaga od właściciela nieco więcej poświęconego czasu. Przede wszystkim trzeba kota socjalizować z otoczeniem – ludźmi i zwierzętami, na początek tym najbliższym, później także z osobami, które widuje rzadziej. Socjalizację należy rozpocząć tak szybko, jak to możliwe – im wcześniej tym lepiej. Pamiętajmy jednak, że nie możemy narażać naszego pupila zanim otrzyma wszystkie potrzebne szczepionki.  

 

Obrazek użytkownika anna-woloncewicz

Nasz specjalista Anna Wołoncewicz

Redaktor portalu - miłośniczka zwierząt, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.

Polecane artykuły

  • Jeże, od innych popularnych ssaków hodowlanych różnią się nie tylko wyglądem, ale wykazują szereg interesujących i nietypowych zachowań.
  • Latem na psy i koty czyhają liczne zagrożenia. Jak chronić przed nimi naszych pupili?
  • Akupunktura to najważniejsza z metod leczenia w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie (TCM). Wedle reguł TCM tylko zdrowe ciało jest w fizycznej i psychicznej równowadze. Gdy jedna z tych składowych zostaje zakłócona występują objawy chorobowe.
Obrazek użytkownika Anonim

Agresja u moich kotek

Pierwsza- cały czas mieszkała u nas w domu. Łagodny anioł, urodziła, wspaniała mama. Małe miały 3 m-ce zaczęła odstawiać, dalej odchodzić od domu na dłużej. Warczała na małe. To nas jeszcze tak bardzo nie niepokoiło- odstawia małe od siebie/ No, ale ona za każdym razem jak nie widziała leciała na głaskanie ale nie chciała wejść do domu, gdzie normalnie spała od pierwszych godzin życia. Półtora tygodnia temu przestała jeść i znikała na coraz dłużej. Obżarta, oznaki otyłości. Zamknęłam w domu, była niespokojna. Raczej określiłabym to jako nadpobudliwość. W aptece doradzono mi leki uspokajające a z weterynarzem ustaliłam dawki. Pomaga, teraz daję okazjonalnie, ale dziś bez leków podbiegła do wspólnego karmienia, no ale jeszcze razem (jak kiedyś) nie jadła. Dałam osobno ale już bliżej innych. Druga- zginęła w sierpniu. Dziś ją znaleźliśmy. Nasz kocurek (jej brat) poleciał za nią i się bawiły (jak przed zniknięciem). Czego nie chciała- żeby brać na ręce. Udało się ją złapać (nasza, udokumentowane zdjęciami od najmłodszych lat). Okazało się, że ktoś amputował jej ogon i wysterylizował. Zachowanie, jak wyżej. Ja tu widzę ingerencję osób trzecich. W domu nawet brata, z którym dziś się bawiła na ulicy, nie toleruje. Ale jestem pełna nadziei, bo jak córka kładła się spać, wskoczyła do niej do łóżka. Zawsze "kładła" ją spać. Potem przychodziła do nas. A w ogóle nazwałam ją dziś farciara- 2 razy skradziona i 2 razy odzyskana. Osoba, która "wcina się" w moje koty jest znana i zgłoszona na Policję. No, ale moje pytanie: co ona kotom daje jeść: otyłe, zatwardzenie i nadpobudliwość. Czym te wariatki z fundacji (te empatyczne) futrują koty, bo to na pewno nie jest zdrowe. Koło mnie, niestety, taka mieszka.
Obrazek użytkownika Anonim

Mam podobnie..

Tylko że z Kobietą :)
Obrazek użytkownika Anonim

Agresja u kotki

Hej, potrzebuje rady jak pozbyć się agresji u kotki- dwu letnia kotka, przed sterylizacją była już lekko agresywna i wydaje mi się, że po sterylizacji agresja została na tym samym poziomie. Jest to z reguły żywa, wesoła kotka, która często się bawi - generalnie dusza domu :) Jednak w niektórych sytuacjach staje się "niebezpieczna", ciężko mi zdefiniować z jakiego powodu wpada w szał. Nie syczy, ostrzega jedynie machnięciem ogona, ruchami uszu, lub od razu przechodzi do ataku. Są to takie sytuacja jak np. odbieram telefon, podczas rozmowy zaczyna biegać po mieszkaniu odbijając się o ściany czasami przybiegając do mnie by ugryźć lub drapnąć :P Innym razem przychodzi sama, kładzie się na plecach (tak jej się spodobało głaskanie po brzuchu, że sama od razu przybiera pozycję do głaskania) i jest to jakieś 5 minut błogiego mruczenia ocierania pyszczka itp, po czym zmienia zdanie mocno łapiąc moją rękę i wgryzając się w nią - w tym momencie biorę ją z kolan i zrzucam na ziemie, by pokazać że tak nie można, na co ona reaguje nerwowo patrząc na moją rękę z podłogi wskakuje na kanapę po to by od razu wgryźć się w rękę i drapać. :P Nie mamy pojęcia co zrobić by tak nie robiła. Niedługo będziemy mieli dziecko i martwię się tym zachowaniem....Daliśmy jej sporo przestrzeni, nie jest kotem który się ukrywa, wie że wszystko jest dla niej. Prosimy o wskazówki w komentarzach.
Obrazek użytkownika Anonim

Agresja u kotki

Mamy to samo z nasza kotka, ostatnimi czasy coraz gorzej reaguje na narzeczonego.... W stosunki do mnie powiedzmy ze jest neutralna, potrafi sie lasic, prosi o jedzenie i pieszczoty.. W stosunku do niego niestety coraz czesciej wbija zeby i drapie przy glaskami.. Co robic?

Dodaj nowy komentarz