cat

Agresja u kotów

Koty stają się agresywne i skłonne do atakowania innych zwierząt oraz ludzi z wielu różnych powodów. Należą do nich między innymi strach, obrona swojego terytorium, ból, zbyt nachalna postawa domowników i wiele innych. Pomóc mogą wczesna socjalizacja, sterylizacja, konsultacje z behawiorystą, a nawet leki.

 

 

 

 

Agresja u kota

 

Agresja jest jednym z najczęstszych problemów behawioralnych obserwowanych u kotów. W większości przypadków zachowanie to jest całkowicie naturalne i właściwe, ale jeśli często się powtarza, może stać się uciążliwe dla domowników, a nawet niebezpieczne zarówno dla nich, jak i dla samego kota.

 

Generalnie najczęstszymi przyczynami agresji są strach, walka między samcami, walka o terytorium, samoobrona, ból, a także zmęczenie. Ważne, żeby obserwować kota, jeśli zaczyna stawać się agresywny wobec nas oraz wobec innych zwierząt. Agresji można uniknąć i ją wyleczyć, ale do tego musimy najpierw dokładnie poznać jej źródło.

 

Dlatego bardzo ważne jest, aby przed przystąpieniem do leczenia, skonsultować się z lekarzem weterynarii lub behawiorysta w celu ustalenia przyczyny agresywnego zachowania naszego pupila. Jeśli przyczyna będzie medyczna, związana ze zdrowiem zwierzęcia, lekarz zaleci ścisłe leczenie. Specjalista powinien też dać nam kilka rad, w jaki sposób postępować z kotem, aby nie zrobił krzywdy nam lub sobie.

 

Przyczyny agresji u kotów

 

Agresja u kotów to skomplikowany stan i zachowanie, które musimy dogłębnie zrozumieć. Niektóre zwierzęta mogą przejawiać jeden typ agresji, a inne nawet kilka jednocześnie. Zrozumienie różnych typów tego zachowania pomoże nam określić jego przyczyny u naszego kota. A tych jest wiele:

- strach, agresja obronna – pojawia się, gdy kot się czegoś boi, jak wtedy kiedy zabieramy go do weterynarza. Zwierzę jest wtedy pochylone, a ogon ma podkulony pod tułów.

- agresja  wywołana przez drugiego kota – jeśli mamy w domu więcej niż jednego kota, mogą one czasem zachowywać się w stosunku do siebie agresywnie. Taka sama sytuacja może zdarzyć się na podwórku, w ogrodzie, w sąsiedztwie.

- agresja samcza – jest to najczęstszy typ agresji u kotów. Najczęściej zdarza się kotom nie wysterylizowanym, które mogą bronić instynktownie swojego terytorium, pożywienia lub samicy.

- ból – agresja tego typu jest reakcją ochronną na ból. Kot może zachowywać się agresywnie, gdy go dotykamy, przenosimy, bierzemy na ręce.

- zabawa – kot podczas zabawy może stać się agresywny. Jest to związane z instynktem walki.

- drapieżna natura – ten typ agresji wiąże się z instynktem drapieżcy i łowcy. Objawia się nagłym atakiem, przyczajoną postawą, bolesnym ugryzieniem i może być skierowana zarówno na człowieka, jak i inne zwierzę.

- terytorium – kot może być agresywny, gdy broni swojego terytorium, na przykład swojego miejsca spożywania posiłków, legowiska, a nawet podwórza.

- pieszczoty – taka agresja występuje wtedy, gdy kot lubiący pieszczoty i głaskanie nagle zwraca się przeciwko osobie, która akurat go głaska. Ten typ agresji nie jest do końca wyjaśniony.

 

Leczenie agresji

 

Leczenie tego typu zachowania jest uzależnione od rodzaju agresji oraz jej przyczyn. Najczęstszymi sposobami są sterylizacja, leczenie farmakologiczne i konsultacje behawioralne.

W każdym przypadku leczenie agresji jest bardzo złożonym i długotrwałym procesem. W skrajnych przypadkach jego przebieg powinien być dokładnie zaplanowany i skonsultowany ze specjalistą.

 

Zapobieganie agresji u kotów

 

Zapobieganie agresji jest bardziej pracochłonnym procesem u kotów niż u psów. Powinno przebiegać podobnie, ale niestety wymaga od właściciela nieco więcej poświęconego czasu. Przede wszystkim trzeba kota socjalizować z otoczeniem – ludźmi i zwierzętami, na początek tym najbliższym, później także z osobami, które widuje rzadziej. Socjalizację należy rozpocząć tak szybko, jak to możliwe – im wcześniej tym lepiej. Pamiętajmy jednak, że nie możemy narażać naszego pupila zanim otrzyma wszystkie potrzebne szczepionki.  

 

Obrazek użytkownika anna-woloncewicz

Nasz specjalista Anna Wołoncewicz

Redaktor portalu - miłośniczka zwierząt, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.

Polecane artykuły

  • Okres ciąży, jak i narodzin szczeniąt to bardzo istotny czas. Trzeba wtedy zadbać o matkę oraz młode psiaki, które wymagają szczególnej opieki w tym okresie.
  • O zaczipowaniu swojego zwierzaka właściciele myślą najczęściej dopiero wtedy, kiedy planują zabrać go w zagraniczną podróż. W naszym artykule wyjaśniamy, dlaczego nie warto zwlekać z tą decyzją.
  • Najpopularniejszą odmianą leczenia poprzez kontakt ze zwierzętami jest hipoterapia, czyli terapia z końmi. Hipoterapia to forma rehabilitacji wieloprofilowej wpływającej na chorych psychicznie, fizycznie, sensorycznie oraz społecznie.

Dodaj nowy komentarz